Aktiebolag Malmö
Folkets Bygg AB
191 sökningar
Omsättning 2025
141,5 mkr
+79,1 %Rörelsemarginal
4,4 %
−1,3 p.e.Soliditet
55,0 %
+6,7 p.e.Anställda
21
+10,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 141 485 | 79 006 | 133 299 | 106 623 | 76 555 |
| Rörelseresultat | 6 186 | 4 512 | 7 254 | 5 889 | 2 500 |
| Årets resultat | 3 578 | 3 251 | 4 716 | 3 499 | 1 581 |
| Eget kapital | 21 976 | 18 398 | 15 147 | 10 432 | 6 933 |
| Balansomslutning | 53 191 | 48 479 | 49 495 | 39 010 | 36 484 |
| Anställda | 21 | 19 | 17 | 15 | 18 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 141 485 | 79 006 | 133 299 | 106 623 | 76 555 |
| Personalkostnader | 14 586 | 12 279 | 8 261 | 8 004 | 7 176 |
| Av- och nedskrivningar | 1 754 | 1 337 | 619 | 471 | 415 |
| Övriga externa kostnader | 27 839 | 10 433 | 10 364 | 3 746 | 3 349 |
| Övriga rörelseposter, netto | −91 120 | −50 445 | −106 801 | −88 513 | −63 115 |
| Rörelseresultat | 6 186 | 4 512 | 7 254 | 5 889 | 2 500 |
| Ränteintäkter | 218 | 93 | 112 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 25 | 7 | 14 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 394 | 4 580 | 7 360 | 5 928 | 2 483 |
| Bokslutsdispositioner | −2 843 | −886 | −1 864 | −1 507 | −621 |
| Skatt | 973 | 443 | 780 | 922 | 281 |
| Årets resultat | 3 578 | 3 251 | 4 716 | 3 499 | 1 581 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 590 | 13 077 | 10 122 | 9 991 | 4 784 |
| Varulager | 6 374 | 7 298 | 3 354 | 1 053 | 7 463 |
| Kortfristiga fordringar | 31 977 | 27 141 | 32 896 | 22 495 | 13 232 |
| Kassa och bank | 250 | 963 | 3 123 | 5 471 | 11 005 |
| Omsättningstillgångar | 38 601 | 35 402 | 39 372 | 29 019 | 31 700 |
| Summa tillgångar | 53 191 | 48 479 | 49 495 | 39 010 | 36 484 |
| Aktiekapital | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Balanserat resultat | 17 918 | 14 667 | 9 951 | 6 453 | 4 872 |
| Eget kapital | 21 976 | 18 398 | 15 147 | 10 432 | 6 933 |
| Justerat eget kapital | 29 260 | 23 425 | 19 470 | 13 275 | 8 579 |
| Obeskattade reserver | 9 174 | 6 331 | 5 444 | 3 581 | 2 073 |
| Långfristiga skulder | 4 092 | 7 830 | 7 830 | 3 119 | 2 974 |
| Kortfristiga skulder | 17 949 | 15 920 | 21 074 | 21 878 | 24 504 |
| Summa eget kapital och skulder | 53 191 | 48 479 | 49 495 | 39 010 | 36 484 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 10 629 | 2 000 |
| Ansvarsförbindelser | 7 040 | 7 040 | 7 629 | 0 | 0 |
Verksamhet
Folkets Bygg AB omsatte 141,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 16 716 bolag med bokslut. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,4 procent, och soliditeten var hög — 55,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 79 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 21 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, äga och förvalta fast egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Monika Kardacz (f. 1976) Styrelseledamot
- Iwona Dzialo (f. 1988) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jesper Ahlkvist (f. 1978) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Folkets Bygg AB (556792-7834) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-11-05 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Virkesvägen 13, 238 37, Oxie Besök: Virkesvägen 13, Oxie |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 040-6188700 |