Aktiebolag Kävlinge
FOCUSFLOW AB
23 sökningar
1,5 mkr
−25,6 %4,4 %
+4,1 p.e.92,8 %
+87,1 p.e.2
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 538 | 2 067 | 1 941 |
| Rörelseresultat | 67 | 6 | 596 |
| Årets resultat | 162 | −6 | 352 |
| Eget kapital | 193 | 31 | 377 |
| Balansomslutning | 208 | 545 | 863 |
| Anställda | 2 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 538 | 2 067 | 1 941 |
| Personalkostnader | 236 | 355 | 53 |
| Av- och nedskrivningar | 160 | 77 | 79 |
| Övriga externa kostnader | 456 | 710 | 567 |
| Övriga rörelseposter, netto | −619 | −919 | −646 |
| Rörelseresultat | 67 | 6 | 596 |
| Ränteintäkter | 4 | 5 | 0 |
| Räntekostnader | 7 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 65 | 10 | 596 |
| Bokslutsdispositioner | 150 | 0 | −150 |
| Skatt | 53 | 16 | 94 |
| Årets resultat | 162 | −6 | 352 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 86 | 246 | 331 |
| Varulager | 3 | 3 | 65 |
| Kortfristiga fordringar | 58 | 38 | 83 |
| Kassa och bank | 61 | 258 | 384 |
| Omsättningstillgångar | 122 | 299 | 532 |
| Summa tillgångar | 208 | 545 | 863 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 6 | 12 | 0 |
| Eget kapital | 193 | 31 | 377 |
| Justerat eget kapital | 193 | 150 | 496 |
| Obeskattade reserver | 0 | 150 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 364 | 336 |
| Summa eget kapital och skulder | 208 | 545 | 863 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 025 bolag som granskas inom samma bransch hamnar FOCUSFLOW AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 92,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 26 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Kävlinge.
Bolaget ska bedriva försäljning av resor, sportutrustning och konsultverksamhet där man optimerar sport, prestanda samt väl- befinnande med andningsträning, mental träning och fysträning inom idrottsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Pia Veirum Larsen (f. 1973) Verkställande direktör
- Pia Veirum Larsen (f. 1973) Styrelseledamot
- Ronnie Lindeskov (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-01-16 |
|---|---|
| Bransch | Sport- och fritidsutbildning (SNI 85510) |
| Adress | Ingefärsgatan 9, 253 73, Gantofta Besök: Ingefärsgatan 9, Gantofta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |