Aktiebolag Staffanstorp
FNY fastigheter AB
9 sökningar
160 tkr
−23,4 %65,6 %
+2,9 p.e.1,7 %
+0,7 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 160 | 209 | 172 | 0 |
| Rörelseresultat | 105 | 131 | 95 | 1 |
| Årets resultat | 21 | 23 | −32 | −1 |
| Eget kapital | 36 | 21 | 0 | 24 |
| Balansomslutning | 2 133 | 2 137 | 2 139 | 224 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 160 | 209 | 172 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 7 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 27 | 27 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 51 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | — | −43 | — |
| Rörelseresultat | 105 | 131 | 95 | 1 |
| Räntekostnader | 78 | 101 | 127 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 28 | 29 | −32 | 1 |
| Skatt | 7 | 6 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 21 | 23 | −32 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 070 | 2 097 | 2 124 | 205 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 49 | 40 | 15 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 64 | 40 | 15 | 19 |
| Summa tillgångar | 2 133 | 2 137 | 2 139 | 224 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −10 | −4 | −1 | 0 |
| Eget kapital | 36 | 21 | 0 | 24 |
| Justerat eget kapital | 36 | 21 | 0 | 24 |
| Långfristiga skulder | 596 | 599 | 599 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 1 501 | 1 517 | 1 540 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 133 | 2 137 | 2 139 | 224 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger FNY fastigheter AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 160 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 65,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 1,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 23 procent. Sätet finns i Staffanstorp.
Fastighetsbolag. Köpa och förvalta hyreshus.
Styrelse & ledning
- David Lundgren (f. 1994) Verkställande direktör
- David Lundgren (f. 1994) Ordförande, Styrelseledamot
- Filip Sakic (f. 1996) Styrelseledamot
- Johanna Sakic (f. 1996) Styrelsesuppleant
- Filip Sakic (f. 1996) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-09-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Långdansvägen 22, 245 42, Staffanstorp Besök: Långdansvägen 22, Staffanstorp |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |