Aktiebolag Salem
FMS Holding AB
104 sökningar
Omsättning 2025
600 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
-79,2 %
+3,3 p.e.Soliditet
61,4 %
−6,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 600 | 600 | 600 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −475 | −495 | −443 | −1 155 | −2 | −1 | −21 | 0 |
| Årets resultat | 11 837 | 12 295 | 11 996 | 15 876 | 8 769 | 7 999 | 13 709 | 0 |
| Eget kapital | 20 032 | 20 194 | 19 900 | 16 904 | 10 028 | 8 758 | 13 759 | 50 |
| Balansomslutning | 32 600 | 29 573 | 26 973 | 24 152 | 17 465 | 12 454 | 16 021 | 50 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 600 | 600 | 600 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 1 020 | 1 020 | 1 020 | 1 020 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 54 | 75 | 23 | 135 | 2 | 1 | 21 | 0 |
| Rörelseresultat | −475 | −495 | −443 | −1 155 | −2 | −1 | −21 | 0 |
| Ränteintäkter | 500 | 6 | 9 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 189 | 98 | 95 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 837 | 12 295 | 11 996 | 15 876 | 8 769 | 7 999 | 13 709 | 0 |
| Årets resultat | 11 837 | 12 295 | 11 996 | 15 876 | 8 769 | 7 999 | 13 709 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 17 926 | 14 145 | 12 022 | 12 688 | 3 473 | 3 407 | 3 397 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 14 550 | 15 416 | 12 968 | 8 864 | 6 156 | 7 148 | 10 969 | 50 |
| Kassa och bank | 124 | 12 | 1 983 | 2 600 | 7 836 | 1 900 | 1 655 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 14 674 | 15 428 | 14 952 | 11 463 | 13 992 | 9 048 | 12 624 | 50 |
| Summa tillgångar | 32 600 | 29 573 | 26 973 | 24 152 | 17 465 | 12 454 | 16 021 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 145 | 7 849 | 7 854 | 978 | 1 209 | 709 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 20 032 | 20 194 | 19 900 | 16 904 | 10 028 | 8 758 | 13 759 | 50 |
| Justerat eget kapital | 20 032 | 20 194 | 19 900 | 16 904 | 10 028 | 8 758 | 13 759 | 50 |
| Långfristiga skulder | 6 369 | 3 271 | 3 710 | 2 970 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 6 199 | 6 108 | 3 363 | 4 278 | 7 437 | 3 696 | 2 262 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 32 600 | 29 573 | 26 973 | 24 152 | 17 465 | 12 454 | 16 021 | 50 |
| Ansvarsförbindelser | 3 413 | 3 413 | 2 913 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 nådde FMS Holding AB en omsättning på 600 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -79,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 61,4 procent får betecknas som hög. Sätet finns i Salem.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Maher Abu Zarur (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Martin Freiling (f. 1983) Styrelseledamot
- Samer Abu Zarur (f. 1973) Styrelseledamot
- Fahed Hammoud (f. 1973) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Ninos Turgay (f. 1978) Revisor
Koncern
| Moderbolag | FMS AB (559345-8929) |
|---|---|
| Koncernmoder | FMS Invest AB (559087-2684) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-09-05 |
|---|---|
| Bransch | Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994) |
| Adress | Paternostervägen 37, 121 49, Johanneshov Besök: Paternostervägen 37, Johanneshov |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |