Aktiebolag Stockholm
Flowlife AB
304 sökningar
105,5 mkr
+123,9 %14,4 %
+7,6 p.e.56,6 %
+38,0 p.e.10
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 487 | 47 111 | 45 887 | 62 409 | 70 027 | 42 387 | 13 549 | 7 362 |
| Rörelseresultat | 15 219 | 3 231 | −2 957 | −23 864 | 5 353 | 10 431 | 769 | 49 |
| Årets resultat | 14 483 | 2 629 | −4 043 | −23 593 | 2 831 | 7 854 | 534 | 3 |
| Eget kapital | 22 250 | 5 727 | 689 | 4 232 | 11 531 | 8 700 | 846 | 312 |
| Balansomslutning | 39 343 | 30 918 | 25 074 | 30 810 | 35 059 | 27 234 | 4 377 | 1 880 |
| Anställda | 10 | 8 | 10 | 27 | 24 | 12 | 8 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03* | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 105 487 | 47 111 | 45 887 | 62 409 | 70 027 | 42 387 | 13 549 | 7 362 |
| Personalkostnader | 11 400 | 5 432 | 7 936 | 15 850 | 10 463 | 3 998 | 2 874 | 2 047 |
| Av- och nedskrivningar | 699 | 548 | 754 | 719 | 287 | 62 | 12 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 41 925 | 19 126 | 21 759 | 40 424 | 24 596 | 12 090 | 5 282 | 3 092 |
| Övriga rörelseposter, netto | −36 244 | −18 774 | −18 395 | −29 280 | −29 328 | −15 806 | −4 612 | −2 148 |
| Rörelseresultat | 15 219 | 3 231 | −2 957 | −23 864 | 5 353 | 10 431 | 769 | 49 |
| Ränteintäkter | 48 | 92 | 84 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 785 | 694 | 1 170 | 1 129 | 437 | 418 | 76 | 39 |
| Resultat efter finansiella poster | 14 483 | 2 629 | −4 043 | −24 994 | 4 917 | 10 013 | 693 | 10 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 1 400 | −1 289 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 797 | 2 159 | 159 | 7 |
| Årets resultat | 14 483 | 2 629 | −4 043 | −23 593 | 2 831 | 7 854 | 534 | 3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03* | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 689 | 1 118 | 1 665 | 3 217 | 2 878 | 357 | 21 | 33 |
| Varulager | 20 786 | 10 108 | 7 948 | 16 372 | 18 523 | 10 576 | 1 721 | 441 |
| Kortfristiga fordringar | 9 628 | 6 413 | 6 140 | 7 491 | 12 275 | 8 101 | 1 690 | 313 |
| Kassa och bank | 8 240 | 13 279 | 9 321 | 3 730 | 1 384 | 8 201 | 945 | 1 092 |
| Omsättningstillgångar | 38 653 | 29 800 | 23 408 | 27 593 | 32 181 | 26 877 | 4 355 | 1 847 |
| Summa tillgångar | 39 343 | 30 918 | 25 074 | 30 810 | 35 059 | 27 234 | 4 377 | 1 880 |
| Aktiekapital | 58 | 56 | 53 | 53 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −13 185 | −16 124 | −12 833 | 10 510 | 7 425 | 796 | 262 | 259 |
| Eget kapital | 22 250 | 5 727 | 689 | 4 232 | 11 531 | 8 700 | 846 | 312 |
| Justerat eget kapital | 22 250 | 5 727 | 689 | 4 232 | 12 643 | 8 788 | 934 | 400 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 400 | 111 | 111 | 111 |
| Långfristiga skulder | 6 424 | 4 348 | 9 186 | 15 423 | 7 065 | 2 956 | 869 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 10 669 | 20 843 | 15 199 | 11 155 | 15 063 | 15 467 | 2 551 | 1 457 |
| Summa eget kapital och skulder | 39 343 | 30 918 | 25 074 | 30 810 | 35 059 | 27 234 | 4 377 | 1 880 |
| Ställda säkerheter | 20 472 | 20 472 | 20 472 | 20 472 | 9 390 | 2 108 | 1 088 | 888 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 170 granskade bolag ligger Flowlife AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 105,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,4 procent, och soliditeten var hög — 56,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 124 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva verksamhet med utveckling och försäljning av produkter inom hälsa och träning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lucas Wasniewski (f. 1992) Verkställande direktör
- Maximilian Landgren (f. 1992) Ordförande, Styrelseledamot
- Jon Lööf (f. 1979) Styrelseledamot
- Eric Carlson Rydman (f. 1984) Styrelseledamot
- Carl Fredrik Nordström (f. 1992) Styrelseledamot
- Lucas Wasniewski (f. 1992) Styrelseledamot
- Maximilian Landgren (f. 1992) Vice VD
- Benny Svensson (f. 1979) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-02-15 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123) |
| Adress | Runebergsgatan 7a, 114 30, Stockholm Besök: Runebergsgatan 7 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-1783040 |