starkabolag.se

Aktiebolag Tjörn

Fläktgubben AB

139 sökningar

Omsättning 2025

122 tkr

+62,7 %
Rörelsemarginal

29,5 %

Soliditet

67,6 %

−28,4 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning12275205370394
Rörelseresultat36−243−47208119
Årets resultat36−70112684
Eget kapital175289509658682
Balansomslutning2593018181 059901
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning12275205370394
Personalkostnader81298113
Av- och nedskrivningar277147
Övriga externa kostnader64299236141145
Övriga rörelseposter, netto−12———−10
Rörelseresultat36−243−47208119
Ränteintäkter01341——
Räntekostnader00001
Resultat efter finansiella poster36−108−46208119
Bokslutsdispositioner03847−50−12
Skatt0003223
Årets resultat36−70112684

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar013386392373
Kortfristiga fordringar541094446
Kassa och bank205278338663483
Omsättningstillgångar259288432667528
Summa tillgångar2593018181 059901
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat19239388412478
Eget kapital175289509658682
Justerat eget kapital175289539725710
Obeskattade reserver00388535
Kortfristiga skulder8412271316184
Summa eget kapital och skulder2593018181 059901

Verksamhet

Fläktgubben AB omsatte 122 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 29,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 67,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 63 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Tjörn.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska, driva verksamhet inom ventilation och bygg samt äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Fläktgubben AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Fläktgubben AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Fläktgubben AB (556503-6430)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1995-05-09
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Valsäng 378, 471 92, Klövedal
Besök: Valsäng 378, Klövedal
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-8115810