Aktiebolag Jönköping
FläktGroup Sweden AB
1 434 sökningar
Omsättning 2024
2,3 mdkr
+10,7 %Rörelsemarginal
-0,7 %
−4,4 p.e.Soliditet
14,4 %
−2,2 p.e.Anställda
570
−5,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 267 113 | 2 048 825 | 1 823 800 | 1 642 893 | 1 523 566 | 1 669 785 | 1 543 214 |
| Rörelseresultat | −16 488 | 76 152 | 72 562 | 62 108 | 73 766 | 18 837 | 30 422 |
| Årets resultat | −14 356 | 1 880 | −18 109 | −3 634 | 72 846 | −30 069 | −74 145 |
| Eget kapital | 189 600 | 196 523 | 194 644 | 212 752 | 216 386 | 143 543 | 173 610 |
| Balansomslutning | 1 319 613 | 1 184 918 | 1 067 376 | 1 004 965 | 817 737 | 823 928 | 871 578 |
| Anställda | 570 | 602 | 636 | 131 | 718 | 754 | 738 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 267 113 | 2 048 825 | 1 823 800 | 1 642 893 | 1 523 566 | 1 669 785 | 1 543 214 |
| Personalkostnader | 381 291 | 372 604 | 369 409 | 395 952 | 410 697 | 437 107 | 399 299 |
| Av- och nedskrivningar | 35 637 | 34 686 | 36 772 | 40 029 | 63 305 | 57 009 | 49 045 |
| Övriga externa kostnader | 371 356 | 348 479 | 318 583 | 216 290 | 160 249 | 247 125 | 251 519 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 495 317 | −1 216 904 | −1 026 474 | −928 514 | −815 549 | −909 707 | −812 929 |
| Rörelseresultat | −16 488 | 76 152 | 72 562 | 62 108 | 73 766 | 18 837 | 30 422 |
| Ränteintäkter | 33 546 | 15 215 | 14 253 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 17 095 | 18 384 | 8 609 | 0 | 1 158 | 7 656 | 6 848 |
| Resultat efter finansiella poster | 82 549 | 79 477 | 85 586 | 66 002 | 73 910 | 19 523 | 33 384 |
| Bokslutsdispositioner | 3 275 | 1 996 | 1 882 | 2 117 | 140 | 519 | 1 720 |
| Koncernbidrag | −108 198 | −89 636 | −95 000 | −69 000 | 0 | −50 000 | −100 000 |
| Skatt | −8 018 | −10 043 | 10 578 | 2 753 | 1 204 | 111 | 9 249 |
| Årets resultat | −14 356 | 1 880 | −18 109 | −3 634 | 72 846 | −30 069 | −74 145 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 341 450 | 248 063 | 258 261 | 251 699 | 255 360 | 267 332 | 397 981 |
| Varulager | 75 366 | 123 252 | 134 269 | 132 520 | 93 221 | 108 449 | 114 152 |
| Kortfristiga fordringar | 676 565 | 726 002 | 581 460 | 575 120 | 394 164 | 366 399 | 305 671 |
| Kassa och bank | 226 232 | 87 601 | 93 386 | 45 626 | 74 992 | 81 748 | 53 774 |
| Omsättningstillgångar | 978 163 | 936 854 | 809 115 | 753 266 | 562 377 | 556 596 | 473 597 |
| Summa tillgångar | 1 319 613 | 1 184 918 | 1 067 376 | 1 004 965 | 817 737 | 823 928 | 871 578 |
| Aktiekapital | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
| Balanserat resultat | 63 276 | 64 844 | 80 669 | 91 099 | 25 453 | 49 388 | 132 511 |
| Eget kapital | 189 600 | 196 523 | 194 644 | 212 752 | 216 386 | 143 543 | 173 610 |
| Justerat eget kapital | 197 033 | 206 556 | 206 262 | 225 864 | 231 180 | 158 447 | 188 926 |
| Obeskattade reserver | 9 361 | 12 636 | 14 632 | 16 514 | 18 632 | 18 771 | 19 290 |
| Avsättningar | 56 861 | 21 177 | 16 384 | 20 099 | 22 835 | 18 682 | 23 237 |
| Långfristiga skulder | 85 432 | 75 928 | 70 438 | 59 549 | 54 913 | 52 657 | 47 934 |
| Kortfristiga skulder | 985 792 | 878 654 | 771 278 | 696 051 | 504 971 | 590 275 | 607 507 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 319 613 | 1 184 918 | 1 067 376 | 1 004 965 | 817 737 | 823 928 | 871 578 |
| Ställda säkerheter | 309 345 | 459 289 | 370 683 | 402 623 | 314 581 | 291 870 | 185 000 |
| Ansvarsförbindelser | 799 | 1 006 | 1 090 | 1 362 | 1 324 | 712 | 855 |
Verksamhet
Mätt mot de 169 bolag som granskas inom samma bransch hamnar FläktGroup Sweden AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 2,3 miljarder kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,7 procent, och soliditeten var måttlig — 14,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 570 personer och har sitt säte i Jönköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska för egen eller annans räkning tillverka och försälja apparater och anläggningar för uppvärmning, värmeåtervinning, kylning och ventilation samt idka konsulterande verksamhet i samband härmed. Förvärva och förvalta aktier och andelar i annat svenskt eller utländskt företag, samt driva annan med förestå- ende verksamhetsgrenar förenlig rörelse.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Anders Wahlberg (f. 1966) Verkställande direktör
Styrelse
- Anders Wahlberg (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Tony Petersson (f. 1971) Styrelseledamot
- Anna Carolina Lundberg (f. 1974) Styrelseledamot
- Jenny Karlsson Svärd (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jacob Lindahl (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | FLÄKT WOODS SARL |
|---|---|
| Koncernmoder | FLÄKT WOODS SARL |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1984-01-30 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll (SNI 28250) |
| Adress | 551 84, Jönköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 036-193000 |