Aktiebolag Staffanstorp
Flackarps Snickeri o Bygg AB
128 sökningar
Omsättning 2026
4,6 mkr
+16,6 %Rörelsemarginal
6,3 %
+15,5 p.e.Soliditet
30,1 %
+33,4 p.e.Anställda
3
−25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 550 | 3 902 | 5 031 | 4 301 | 3 544 |
| Rörelseresultat | 285 | −361 | 52 | 20 | 5 |
| Årets resultat | 284 | −362 | 41 | 14 | 2 |
| Eget kapital | 263 | −21 | 240 | 199 | 185 |
| Balansomslutning | 873 | 633 | 1 028 | 1 086 | 1 037 |
| Anställda | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 550 | 3 902 | 5 031 | 4 301 | 3 544 |
| Personalkostnader | 1 648 | 2 227 | 2 191 | 1 611 | 1 653 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 31 | 31 | 36 | 42 |
| Övriga externa kostnader | 681 | 481 | 427 | 459 | 309 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 921 | −1 524 | −2 330 | −2 175 | −1 535 |
| Rörelseresultat | 285 | −361 | 52 | 20 | 5 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 284 | −362 | 53 | 19 | 4 |
| Skatt | 0 | 0 | 12 | 5 | 2 |
| Årets resultat | 284 | −362 | 41 | 14 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 | 22 | 53 | 85 | 121 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 50 | 650 |
| Kortfristiga fordringar | 488 | 326 | 773 | 535 | 43 |
| Kassa och bank | 378 | 285 | 202 | 416 | 223 |
| Omsättningstillgångar | 866 | 611 | 975 | 1 002 | 916 |
| Summa tillgångar | 873 | 633 | 1 028 | 1 086 | 1 037 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −121 | 141 | 99 | 85 | 84 |
| Eget kapital | 263 | −21 | 240 | 199 | 185 |
| Justerat eget kapital | 263 | −21 | 240 | 199 | 185 |
| Kortfristiga skulder | 610 | 654 | 788 | 887 | 852 |
| Summa eget kapital och skulder | 873 | 633 | 1 028 | 1 086 | 1 037 |
Verksamhet
Flackarps Snickeri o Bygg AB omsatte 4,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,3 procent, och soliditeten var god — 30,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Staffanstorp.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget bedriver byggnadsverksamhet och snickeriverksamhet inom nämnda område.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jesper Svensson (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Jesper Svensson (f. 1964) Styrelseledamot
- Christina Svensson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-03-14 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Flackarpsvägen 109, 245 61, Staffanstorp Besök: Flackarpsvägen 109, Staffanstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |