Aktiebolag Härjedalen 85 sökningar
FJELLHELI AB
Renskötsel
Omsättning 2025
3,3 mkr
+4,1 %Rörelsemarginal
4,0 %
+2,6 p.e.Soliditet
14,5 %
−18,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 283 | 3 154 | 3 250 | 2 952 | 2 067 | 1 045 | 720 |
| Rörelseresultat | 131 | 45 | 285 | 379 | 67 | 95 | 88 |
| Årets resultat | 62 | 9 | 152 | 233 | 38 | 36 | 66 |
| Eget kapital | 797 | 736 | 726 | 574 | 341 | 303 | 266 |
| Balansomslutning | 5 504 | 2 220 | 2 095 | 1 384 | 766 | 901 | 741 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 283 | 3 154 | 3 250 | 2 952 | 2 067 | 1 045 | 720 |
| Personalkostnader | 428 | 524 | 832 | 534 | 321 | 252 | 3 |
| Av- och nedskrivningar | 102 | 97 | 82 | 57 | 49 | 20 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 2 526 | 2 352 | 1 912 | 1 844 | 1 527 | 408 | 314 |
| Övriga rörelseposter, netto | −96 | −136 | −139 | −138 | −103 | −270 | −305 |
| Rörelseresultat | 131 | 45 | 285 | 379 | 67 | 95 | 88 |
| Ränteintäkter | 2 | 12 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 74 | 42 | 27 | 0 | 3 | 4 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 60 | 16 | 258 | 379 | 64 | 91 | 85 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | −3 | −66 | −85 | −13 | −45 | 0 |
| Skatt | 17 | 4 | 40 | 61 | 12 | 10 | 19 |
| Årets resultat | 62 | 9 | 152 | 233 | 38 | 36 | 66 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 | 2020-05 | 2019-05 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 469 | 1 548 | 792 | 864 | 242 | 197 | 203 |
| Varulager | 0 | 119 | 104 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 719 | 454 | 166 | 169 | 151 | 67 | 58 |
| Kassa och bank | 316 | 99 | 1 033 | 351 | 368 | 636 | 480 |
| Omsättningstillgångar | 1 035 | 672 | 1 303 | 520 | 524 | 703 | 538 |
| Summa tillgångar | 5 504 | 2 220 | 2 095 | 1 384 | 766 | 901 | 741 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 635 | 627 | 474 | 241 | 203 | 167 | 0 |
| Eget kapital | 797 | 736 | 726 | 574 | 341 | 303 | 266 |
| Justerat eget kapital | 950 | 905 | 893 | 688 | 388 | 339 | 266 |
| Obeskattade reserver | 193 | 213 | 210 | 144 | 59 | 45 | 0 |
| Långfristiga skulder | 600 | 700 | 700 | 0 | 0 | 0 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 3 914 | 571 | 459 | 666 | 366 | 553 | 275 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 504 | 2 220 | 2 095 | 1 384 | 766 | 901 | 741 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 31 bolag som granskas inom samma bransch hamnar FJELLHELI AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 3,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,0 procent, och soliditeten var måttlig — 14,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Härjedalen.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva pilot och flygverksamhet med helikopter.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Tord Niklas Fjellgren (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Tord Niklas Fjellgren (f. 1964) Styrelseledamot
- Anna Thorfve (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mats Lehtipalo (f. 1959) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-06-14 |
|---|---|
| Adress | Mittådalen 239, 846 74, Funäsdalen Besök: Mittådalen 239, Funäsdalen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |