Aktiebolag Säter
Fjärdsmans Entreprenad AB
155 sökningar
Omsättning 2025
16,1 mkr
−19,7 %Rörelsemarginal
8,9 %
+2,9 p.e.Soliditet
29,0 %
+10,3 p.e.Anställda
7
−30,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 051 | 19 996 | 20 064 | 21 734 | 18 875 |
| Rörelseresultat | 1 423 | 1 200 | 992 | 2 491 | 1 362 |
| Årets resultat | 81 | 14 | 189 | 1 449 | 326 |
| Eget kapital | 2 588 | 2 507 | 2 493 | 2 305 | 856 |
| Balansomslutning | 15 741 | 22 057 | 26 836 | 13 817 | 14 659 |
| Anställda | 7 | 10 | 11 | 10 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 051 | 19 996 | 20 064 | 21 734 | 18 875 |
| Personalkostnader | 4 255 | 6 044 | 6 777 | 6 140 | 5 307 |
| Av- och nedskrivningar | 2 847 | 3 319 | 3 136 | 2 356 | 2 153 |
| Övriga externa kostnader | 2 378 | 1 670 | 1 741 | 1 473 | 1 647 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 148 | −7 763 | −7 418 | −9 274 | −8 406 |
| Rörelseresultat | 1 423 | 1 200 | 992 | 2 491 | 1 362 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 731 | 1 418 | 728 | 269 | 159 |
| Resultat efter finansiella poster | 692 | −217 | 251 | 2 222 | 1 203 |
| Bokslutsdispositioner | −450 | 277 | 0 | −736 | −800 |
| Skatt | 161 | 45 | 63 | 37 | 77 |
| Årets resultat | 81 | 14 | 189 | 1 449 | 326 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 277 | 17 616 | 20 869 | 10 436 | 9 969 |
| Varulager | 0 | 62 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 3 088 | 4 379 | 5 938 | 3 207 | 4 690 |
| Kassa och bank | 376 | 0 | 29 | 174 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 464 | 4 441 | 5 967 | 3 381 | 4 690 |
| Summa tillgångar | 15 741 | 22 057 | 26 836 | 13 817 | 14 659 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 457 | 2 443 | 2 254 | 806 | 1 680 |
| Eget kapital | 2 588 | 2 507 | 2 493 | 2 305 | 856 |
| Justerat eget kapital | 4 572 | 4 134 | 4 340 | 4 152 | 2 118 |
| Obeskattade reserver | 2 499 | 2 049 | 2 326 | 2 326 | 1 590 |
| Långfristiga skulder | 6 058 | 10 612 | 15 269 | 5 233 | 6 466 |
| Kortfristiga skulder | 4 596 | 6 889 | 6 748 | 3 953 | 5 747 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 741 | 22 057 | 26 836 | 13 817 | 14 659 |
| Ställda säkerheter | 9 312 | 15 328 | 18 589 | 7 839 | 8 508 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fjärdsmans Entreprenad AB 16,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,9 procent, och soliditeten var god — 29,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Säter.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver entreprenadverksamhet för schakt- och planeringsarbeten, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Fjärdsmans (f. 1982) Styrelseledamot
- Max Grandin (f. 1993) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Majvor Leksell (f. 1961) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-07 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Naglarbyvägen 23, 781 61, Gustafs Besök: Naglarbyvägen 23, Gustafs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |