starkabolag.se

Aktiebolag Värmdö

Fjällsviks Plåtslageri Aktiebolag

97 sökningar

Omsättning 2025

2,6 mkr

+8,5 %
Rörelsemarginal

10,5 %

+9,0 p.e.
Soliditet

48,6 %

+7,1 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning2 5682 3662 8612 8102 578
Rörelseresultat26936−1375176
Årets resultat161281956106
Eget kapital838677649629573
Balansomslutning1 8351 6341 5961 6141 421
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning2 5682 3662 8612 8102 578
Personalkostnader603608615628587
Av- och nedskrivningar5050505050
Övriga externa kostnader575433366427420
Övriga rörelseposter, netto−1 071−1 239−1 843−1 630−1 345
Rörelseresultat26936−1375176
Ränteintäkter231——
Räntekostnader24441
Resultat efter finansiella poster26935−1571175
Bokslutsdispositioner−670400−40
Skatt41751529
Årets resultat161281956106

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar300350400450500
Kortfristiga fordringar711660629563413
Kassa och bank1522427133112
Omsättningstillgångar1 5351 2841 1961 164921
Summa tillgångar1 8351 6341 5961 6141 421
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat577549530473367
Eget kapital838677649629573
Justerat eget kapital891677649661605
Obeskattade reserver67004040
Kortfristiga skulder930957947945808
Summa eget kapital och skulder1 8351 6341 5961 6141 421

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Fjällsviks Plåtslageri Aktiebolag 2,6 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 48,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Värmdö.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom tillverkning och montage av byggnadsplåtslageri, byggnadssnickeri, markarbeten samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Fjällsviks Plåtslageri Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Fjällsviks Plåtslageri Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Fjällsviks Plåtslageri Aktiebolag (556765-1988)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Fjällsviks Plåtslageri Aktiebolag

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2008-09-10
Bransch Takarbeten av plåt (SNI 43411)
Adress
Vindö Landsväg 20, 139 74, Djurhamn
Besök: Vindö Landsväg 20, Djurhamn
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad