starkabolag.se

Aktiebolag Strömsund

Fjällsjö Eko Gård AB

184 sökningar

Omsättning 2025

305 tkr

+150,0 %
Rörelsemarginal

28,2 %

Soliditet

46,9 %

+2,1 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning3051221584457
Rörelseresultat86159129129−29
Årets resultat438349101−43
Eget kapital668625542494392
Balansomslutning1 5821 5441 2961 3421 064
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning3051221584457
Av- och nedskrivningar134169172136131
Övriga externa kostnader608532497406496
Övriga rörelseposter, netto523738640627541
Rörelseresultat86159129129−29
Ränteintäkter130——
Räntekostnader2225151214
Resultat efter finansiella poster65137114117−43
Bokslutsdispositioner−10−32−5200
Skatt122213160
Årets resultat438349101−43

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar535661851845813
Varulager628562349257164
Kortfristiga fordringar15839312439
Kassa och bank2612826521648
Omsättningstillgångar1 047883445497251
Summa tillgångar1 5821 5441 2961 3421 064
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat505422373272315
Eget kapital668625542494392
Justerat eget kapital743692583494392
Obeskattade reserver94845200
Långfristiga skulder598652603737551
Kortfristiga skulder22218399111121
Summa eget kapital och skulder1 5821 5441 2961 3421 064
Ställda säkerheter413563507487261

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Fjällsjö Eko Gård AB 305 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 459 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 28,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 46,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 150 procent. Bolaget hör hemma i Strömsund.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva jordbruk och skogsbruk samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Fjällsjö Eko Gård AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Fjällsjö Eko Gård AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Fjällsjö Eko Gård AB (556420-2843)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1991-02-26
Bransch Övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129)
Adress
Kyrkvägen 27, 883 72, Backe
Besök: Kyrkvägen 27, Backe
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad