Aktiebolag Åre
Fjällbrus AB
44 sökningar
2,1 mkr
−24,6 %3,4 %
+0,6 p.e.70,1 %
−1,3 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 068 | 2 744 | 1 854 | 2 521 | 1 530 |
| Rörelseresultat | 71 | 77 | −26 | 335 | 284 |
| Årets resultat | 40 | 60 | 6 | 196 | 163 |
| Eget kapital | 489 | 449 | 389 | 384 | 188 |
| Balansomslutning | 698 | 629 | 847 | 926 | 674 |
| Anställda | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 068 | 2 744 | 1 854 | 2 521 | 1 530 |
| Personalkostnader | 1 144 | 1 437 | 1 197 | 1 147 | 494 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 283 | 387 | 280 | 349 | 313 |
| Övriga rörelseposter, netto | −558 | −834 | −394 | −681 | −430 |
| Rörelseresultat | 71 | 77 | −26 | 335 | 284 |
| Ränteintäkter | 1 | 8 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 8 | 6 | 6 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 72 | 77 | −31 | 329 | 279 |
| Bokslutsdispositioner | −20 | 0 | 40 | −82 | −70 |
| Skatt | 12 | 18 | 4 | 51 | 45 |
| Årets resultat | 40 | 60 | 6 | 196 | 163 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 37 | 9 | 18 | 27 | 36 |
| Varulager | 112 | 77 | 140 | 108 | 111 |
| Kortfristiga fordringar | 193 | 145 | 104 | 12 | 49 |
| Kassa och bank | 356 | 398 | 585 | 779 | 480 |
| Omsättningstillgångar | 661 | 620 | 830 | 899 | 639 |
| Summa tillgångar | 698 | 629 | 847 | 926 | 674 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 424 | 364 | 359 | 163 | 0 |
| Eget kapital | 489 | 449 | 389 | 384 | 188 |
| Justerat eget kapital | 594 | 538 | 478 | 505 | 244 |
| Obeskattade reserver | 132 | 112 | 112 | 152 | 70 |
| Kortfristiga skulder | 77 | 68 | 346 | 390 | 416 |
| Summa eget kapital och skulder | 698 | 629 | 847 | 926 | 674 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Fjällbrus AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 70,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 25 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Åre.
Företaget ska bedriva produktion av mathantverk och drycker, ha en egen försäljning av detta samt annat hantverk, souvenirer och inredning. Företaget ska även bedriva café och restaurang- verksamhet.
Styrelse & ledning
- Madelén Edlund (f. 1983) Styrelseledamot
- Malin Hemmingsson (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-08-13 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Fjällhalsen 199, 845 91, Hallen Besök: Fjällhalsen 199, Hallen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |