Aktiebolag Danderyd 31 sökningar
First Node Ventures AB
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
12,3 mkr
+28,1 %0,6 %
+2,0 p.e.88,9 %
−0,5 p.e.11
+10,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 300 | 9 602 | 7 996 | 0 |
| Rörelseresultat | 70 | −136 | 568 | −2 244 |
| Årets resultat | 5 076 | 2 875 | 579 | −2 243 |
| Eget kapital | 6 318 | 5 004 | 2 129 | 436 |
| Balansomslutning | 7 110 | 5 602 | 2 559 | 598 |
| Anställda | 11 | 10 | 8 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 300 | 9 602 | 7 996 | 0 |
| Personalkostnader | 8 376 | 7 016 | 5 666 | 504 |
| Övriga externa kostnader | 3 854 | 2 885 | 1 762 | 1 740 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 163 | — | — |
| Rörelseresultat | 70 | −136 | 568 | −2 244 |
| Ränteintäkter | 8 | 12 | 14 | — |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 076 | 2 875 | 579 | −2 243 |
| Årets resultat | 5 076 | 2 875 | 579 | −2 243 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 672 | 1 988 | 463 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 358 | 290 | 85 | 55 |
| Kassa och bank | 2 080 | 3 324 | 2 011 | 518 |
| Omsättningstillgångar | 2 438 | 3 614 | 2 096 | 573 |
| Summa tillgångar | 7 110 | 5 602 | 2 559 | 598 |
| Aktiekapital | 32 | 32 | 32 | 25 |
| Balanserat resultat | 3 971 | 2 097 | 1 518 | 0 |
| Eget kapital | 6 318 | 5 004 | 2 129 | 436 |
| Justerat eget kapital | 6 318 | 5 004 | 2 129 | 436 |
| Kortfristiga skulder | 792 | 598 | 430 | 162 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 110 | 5 602 | 2 559 | 598 |
| Ansvarsförbindelser | 13 841 | 15 642 | 11 651 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
First Node Ventures AB stängde räkenskapsåret 2025 med 12,3 miljoner kronor i omsättning. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,6 procent, och soliditeten var hög — 88,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 11 personer, med säte i Danderyd.
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara investeringsverksamhet avseende finansiella placeringar i icke-noterade bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniela Sjunnesson (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Henrik Tellving (f. 1974) Styrelseledamot
- John Mikael Spahiu Elvesjö (f. 1977) Styrelseledamot
- Andrew Johnston (f. 1971) Styrelseledamot
- Mårten Skogö (f. 1977) Styrelseledamot
- Nicklas Kullberg (f. 1970) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | First Node Ventures AB (559378-1320) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-28 |
|---|---|
| Adress | Vasagatan 28, 111 20, Stockholm Besök: Vasagatan 28, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |