Aktiebolag Salem 123 sökningar
Firmatum AB
Byggnadssnickeriarbeten
6,2 mkr
−14,6 %14,8 %
+13,7 p.e.57,5 %
+45,1 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 193 | 7 252 | 6 369 | 8 656 | 8 569 | 7 555 | 8 485 | 8 347 |
| Rörelseresultat | 918 | 85 | −438 | 193 | −314 | −130 | 39 | −349 |
| Årets resultat | 902 | 72 | −447 | 186 | −319 | −129 | 33 | −351 |
| Eget kapital | 1 011 | 159 | 86 | 353 | 167 | 136 | 265 | 231 |
| Balansomslutning | 1 757 | 1 279 | 712 | 1 955 | 1 921 | 1 031 | 1 255 | 1 614 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 193 | 7 252 | 6 369 | 8 656 | 8 569 | 7 555 | 8 485 | 8 347 |
| Personalkostnader | 2 175 | 2 100 | 1 982 | 2 371 | 2 511 | 2 594 | 2 298 | 2 152 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 19 | 19 | 19 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 756 | 767 | 883 | 978 | 1 048 | 813 | 4 417 | 4 600 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 329 | −4 281 | −3 923 | −5 095 | −5 318 | −4 278 | −1 731 | −1 944 |
| Rörelseresultat | 918 | 85 | −438 | 193 | −314 | −130 | 39 | −349 |
| Räntekostnader | 5 | 13 | 9 | 6 | 6 | 0 | 6 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 913 | 72 | −447 | 186 | −319 | −129 | 33 | −351 |
| Skatt | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 902 | 72 | −447 | 186 | −319 | −129 | 33 | −351 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 32 | 52 | 71 | 91 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 722 | 740 | 499 | 612 | 666 | 485 | 848 | 898 |
| Kassa och bank | 1 035 | 507 | 161 | 1 272 | 1 164 | 546 | 407 | 716 |
| Omsättningstillgångar | 1 757 | 1 246 | 660 | 1 884 | 1 830 | 1 031 | 1 255 | 1 614 |
| Summa tillgångar | 1 757 | 1 279 | 712 | 1 955 | 1 921 | 1 031 | 1 255 | 1 614 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 9 | −13 | 253 | 67 | 36 | 165 | 132 | 482 |
| Eget kapital | 1 011 | 159 | 86 | 353 | 167 | 136 | 265 | 231 |
| Justerat eget kapital | 1 011 | 159 | 86 | 353 | 167 | 136 | 265 | 231 |
| Kortfristiga skulder | 746 | 1 120 | 626 | 1 602 | 1 754 | 895 | 990 | 1 383 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 757 | 1 279 | 712 | 1 955 | 1 921 | 1 031 | 1 255 | 1 614 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Ansvarsförbindelser | 480 | 530 | 530 | 350 | 350 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Firmatum AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 6,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 14,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 57,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Salem.
Bolaget skall bedriva byggnadsarbeten, renoveringar samt nyproduk- tion, handel med byggmaterial, handel med fastighetsförvaltning, samt värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Robin Ekdahl (f. 1986) Ordförande, Styrelseledamot
- Martin Ekdahl (f. 1990) Styrelseledamot
- Jimmy Ekdahl (f. 1961) Styrelsesuppleant
- Jenny Kangas (f. 1991) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-01-14 |
|---|---|
| Adress | Salemsvägen 1, 144 61, Rönninge Besök: Salemsvägen 1, Rönninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5270292 |