Aktiebolag Sala
Finntorpets Sågverk AB
40 sökningar
111 tkr
−17,8 %9,9 %
+42,5 p.e.36,8 %
+40,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 | 135 | 370 | 554 | 1 110 | 1 469 | 1 005 |
| Rörelseresultat | 11 | −44 | −218 | −939 | −556 | 142 | −220 |
| Årets resultat | −10 | −104 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 |
| Eget kapital | 50 | −49 | 55 | 55 | 55 | 55 | 50 |
| Balansomslutning | 136 | 1 476 | 1 703 | 3 191 | 2 441 | 2 262 | 2 239 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 111 | 135 | 370 | 554 | 1 110 | 1 469 | 1 005 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 796 | 833 | 599 | 510 |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 55 | 55 | 54 | 54 | 54 | 57 |
| Övriga externa kostnader | 247 | 104 | 619 | 355 | 330 | 363 | 243 |
| Övriga rörelseposter, netto | 172 | −20 | 86 | −288 | −449 | −311 | −415 |
| Rörelseresultat | 11 | −44 | −218 | −939 | −556 | 142 | −220 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 21 | 61 | 87 | 72 | 64 | 67 | 48 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | −104 | −305 | −1 011 | −619 | 76 | −268 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 | −69 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 305 | 1 011 | 550 | 0 | 268 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Årets resultat | −10 | −104 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 103 | 1 158 | 2 774 | 1 267 | 1 321 | 1 495 |
| Varulager | 82 | 340 | 369 | 340 | 412 | 490 | 415 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 22 | 107 | 77 | 762 | 313 | 329 |
| Kassa och bank | 53 | 11 | 69 | 0 | 0 | 138 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 136 | 372 | 545 | 417 | 1 173 | 941 | 744 |
| Summa tillgångar | 136 | 1 476 | 1 703 | 3 191 | 2 441 | 2 262 | 2 239 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −99 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 50 | −49 | 55 | 55 | 55 | 55 | 50 |
| Justerat eget kapital | 50 | −49 | 55 | 55 | 55 | 110 | 50 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 290 | 805 | 2 642 | 1 700 | 1 627 | 1 867 |
| Kortfristiga skulder | 86 | 235 | 843 | 494 | 686 | 511 | 322 |
| Summa eget kapital och skulder | 136 | 1 476 | 1 703 | 3 191 | 2 441 | 2 262 | 2 239 |
| Ställda säkerheter | 0 | 2 050 | 2 050 | 2 050 | 2 050 | 2 050 | 2 050 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 319 granskade bolag ligger Finntorpets Sågverk AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 111 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 36,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 18 procent. Sätet finns i Sala.
Timmersågning, Virkeshyvling, Kilsågat golv
Styrelse & ledning
- Andreas Karlsson (f. 1970) Verkställande direktör
- Andreas Karlsson (f. 1970) Styrelseledamot
- Åsa Karlsson (f. 1974) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Finntorpet KeLo Bygg & Konsult AB (556786-9333) |
|---|---|
| Koncernmoder | Finntorpet Invest AB (559388-2342) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-02-22 |
|---|---|
| Bransch | Sågning av trä (SNI 16111) |
| Adress | Verkstadsgatan 6, 733 38, Sala Besök: Verkstadsgatan 6, Sala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |