Aktiebolag Knivsta
Find Holding AB
104 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
93,4 %
+1,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −106 | −143 | −237 | −185 | −75 | −56 | −81 | −54 |
| Årets resultat | 135 | −91 | −8 945 | 40 550 | 1 388 | 1 960 | −4 | 25 237 |
| Eget kapital | 11 111 | 11 751 | 12 042 | 63 987 | 25 037 | 24 548 | 23 588 | 25 292 |
| Balansomslutning | 11 900 | 12 765 | 13 258 | 67 282 | 27 449 | 26 483 | 25 110 | 25 663 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 106 | 143 | 237 | 185 | 56 | 56 | 81 | 54 |
| Rörelseresultat | −106 | −143 | −237 | −185 | −75 | −56 | −81 | −54 |
| Ränteintäkter | 258 | 8 | 39 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 17 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 135 | −91 | −8 945 | 40 550 | 1 366 | 1 904 | −81 | 25 183 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 56 | 77 | 55 |
| Årets resultat | 135 | −91 | −8 945 | 40 550 | 1 388 | 1 960 | −4 | 25 237 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 580 | 12 018 | 12 022 | 45 659 | 25 889 | 25 387 | 22 080 | 11 684 |
| Kortfristiga fordringar | 220 | 724 | 714 | 514 | 18 | 18 | 8 | 9 |
| Kassa och bank | 100 | 23 | 522 | 21 109 | 1 542 | 1 078 | 3 022 | 13 970 |
| Omsättningstillgångar | 320 | 747 | 1 236 | 21 622 | 1 560 | 1 096 | 3 030 | 13 979 |
| Summa tillgångar | 11 900 | 12 765 | 13 258 | 67 282 | 27 449 | 26 483 | 25 110 | 25 663 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 10 926 | 11 792 | 20 937 | 23 387 | 23 599 | 22 538 | 23 542 | 5 |
| Eget kapital | 11 111 | 11 751 | 12 042 | 63 987 | 25 037 | 24 548 | 23 588 | 25 292 |
| Justerat eget kapital | 11 111 | 11 751 | 12 042 | 63 987 | 25 037 | 24 565 | 23 650 | 25 415 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 78 | 155 |
| Långfristiga skulder | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 |
| Kortfristiga skulder | 766 | 991 | 1 193 | 3 272 | 2 389 | 1 890 | 1 421 | 193 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 900 | 12 765 | 13 258 | 67 282 | 27 449 | 26 483 | 25 110 | 25 663 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva förvaltning av lös och fast egendom, konsultverksamhet avseende företags organisation, affärsutveckling inom logistikbranchen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ulrik Find (f. 1966) Styrelseledamot
- Cathrine Englund Find (f. 1964) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Porthos Holding AB (559116-9726) |
|---|---|
| Koncernmoder | Porthos Holding AB (559116-9726) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-10-16 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Tallrisgatan 17, 741 46, Knivsta Besök: Tallrisgatan 17, Knivsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |