Aktiebolag Stockholm
Finally AB
101 sökningar
Omsättning 2025
2 mkr
+86,8 %Rörelsemarginal
36,3 %
+23,0 p.e.Soliditet
86,6 %
−3,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 027 | 1 085 | 1 950 | 1 844 | 1 922 |
| Rörelseresultat | 735 | 144 | 888 | 842 | 851 |
| Årets resultat | 719 | 115 | 529 | 501 | 517 |
| Eget kapital | 2 217 | 1 888 | 2 113 | 1 924 | 1 783 |
| Balansomslutning | 3 141 | 2 802 | 3 154 | 2 751 | 2 387 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 027 | 1 085 | 1 950 | 1 844 | 1 922 |
| Personalkostnader | 936 | 925 | 893 | 783 | 788 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 28 | 28 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 356 | 290 | 140 | 191 | 283 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 274 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 735 | 144 | 888 | 842 | 851 |
| Ränteintäkter | 1 | 7 | 6 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 736 | 151 | 894 | 842 | 851 |
| Bokslutsdispositioner | 175 | 0 | −225 | −210 | −200 |
| Skatt | 193 | 36 | 140 | 131 | 134 |
| Årets resultat | 719 | 115 | 529 | 501 | 517 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 137 | 127 | 92 | 120 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 824 | 211 | 364 | 129 | 203 |
| Kassa och bank | 2 180 | 2 464 | 2 698 | 2 502 | 2 168 |
| Omsättningstillgångar | 3 003 | 2 675 | 3 063 | 2 630 | 2 372 |
| Summa tillgångar | 3 141 | 2 802 | 3 154 | 2 751 | 2 387 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 398 | 1 673 | 1 484 | 1 323 | 1 166 |
| Eget kapital | 2 217 | 1 888 | 2 113 | 1 924 | 1 783 |
| Justerat eget kapital | 2 721 | 2 531 | 2 756 | 2 388 | 2 081 |
| Obeskattade reserver | 635 | 810 | 810 | 585 | 375 |
| Kortfristiga skulder | 289 | 104 | 231 | 242 | 229 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 141 | 2 802 | 3 154 | 2 751 | 2 387 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Finally AB 2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 561 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 36,3 procent, och soliditeten var hög — 86,6 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 87 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultationer inom databranschen med inriktning på systemutveckling av mjukvara och handel med dataprodukter, reklamfotoverksamhet samt grafisk design- verksamhet, ävensom härmed jämförliga verksamheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kaj Bjurman (f. 1973) Styrelseledamot
- Ida Kristina Bark Bjurman (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Delägargatan 2, 120 47, Enskede Gård Besök: Delägargatan 2, Enskede Gård |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |