Aktiebolag Linköping
Fillinge Måleri AB
100 sökningar
Omsättning 2025
2,1 mkr
−22,3 %Rörelsemarginal
30,6 %
−0,6 p.e.Soliditet
76,0 %
−4,8 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 085 | 2 682 | 2 541 | 1 991 | 1 250 |
| Rörelseresultat | 638 | 837 | 624 | 392 | 110 |
| Årets resultat | 516 | 666 | 495 | 306 | 159 |
| Eget kapital | 633 | 717 | 551 | 656 | 475 |
| Balansomslutning | 833 | 888 | 1 039 | 917 | 552 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 085 | 2 682 | 2 541 | 1 991 | 1 250 |
| Personalkostnader | 902 | 1 271 | 1 181 | 930 | 505 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 21 | 38 | 74 | 71 |
| Övriga externa kostnader | 317 | 399 | 532 | 418 | 365 |
| Övriga rörelseposter, netto | −200 | −154 | −166 | −177 | −199 |
| Rörelseresultat | 638 | 837 | 624 | 392 | 110 |
| Ränteintäkter | 12 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 650 | 838 | 623 | 391 | 108 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 103 |
| Skatt | 134 | 172 | 128 | 85 | 52 |
| Årets resultat | 516 | 666 | 495 | 306 | 159 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 81 | 75 | 15 | 95 | 104 |
| Kortfristiga fordringar | 325 | 205 | 320 | 325 | 317 |
| Kassa och bank | 427 | 608 | 704 | 497 | 131 |
| Omsättningstillgångar | 752 | 813 | 1 024 | 822 | 448 |
| Summa tillgångar | 833 | 888 | 1 039 | 917 | 552 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 67 | 1 | 6 | 300 | 266 |
| Eget kapital | 633 | 717 | 551 | 656 | 475 |
| Justerat eget kapital | 633 | 717 | 551 | 656 | 475 |
| Kortfristiga skulder | 200 | 171 | 488 | 261 | 77 |
| Summa eget kapital och skulder | 833 | 888 | 1 039 | 917 | 552 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fillinge Måleri AB 2,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 30,6 procent, och soliditeten var hög — 76,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 22 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Linköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva måleriverksamhet, in- och utvändig, och fönsterrenovering jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jimmie Urberg (f. 1985) Styrelseledamot
- Anders Svensson (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-17 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Munkhagsgatan 98 e, 587 25, Linköping Besök: Munkhagsgatan 98 E, Linköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |