Aktiebolag Växjö
Fika in Space AB
54 sökningar
140 tkr
+14,8 %23,6 %
−3,5 p.e.80,0 %
+5,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 140 | 122 | 172 | 60 |
| Rörelseresultat | 33 | 33 | 132 | 6 |
| Årets resultat | 24 | 26 | 104 | 5 |
| Eget kapital | 104 | 160 | 134 | 30 |
| Balansomslutning | 130 | 214 | 195 | 38 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 140 | 122 | 172 | 60 |
| Personalkostnader | 53 | 27 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 21 | 27 | 11 | 36 |
| Övriga rörelseposter, netto | −33 | −35 | −29 | −18 |
| Rörelseresultat | 33 | 33 | 132 | 6 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | 33 | 132 | 6 |
| Skatt | 7 | 7 | 27 | 1 |
| Årets resultat | 24 | 26 | 104 | 5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 75 | 5 | 4 | 0 |
| Kassa och bank | 55 | 209 | 191 | 38 |
| Omsättningstillgångar | 130 | 214 | 195 | 38 |
| Summa tillgångar | 130 | 214 | 195 | 38 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 55 | 109 | 5 | 0 |
| Eget kapital | 104 | 160 | 134 | 30 |
| Justerat eget kapital | 104 | 160 | 134 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 54 | 61 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 130 | 214 | 195 | 38 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 606 granskade bolag ligger Fika in Space AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 140 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 23,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 80,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Växjö.
Utveckling av webbsidor samt försäljning av mallar till hemsidor.
Styrelse & ledning
- Fia Gustafsson (f. 1998) Styrelseledamot
- Andreas Andersson (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-07-30 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Pilgatan 8A Lgh 1003, 352 36, Växjö Besök: Pilgatan 8 A LGH 1003, Växjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |