Aktiebolag Stockholm
Fett Gott Stockholm AB
19 sökningar
5,1 mkr
+54,7 %4,1 %
+1,0 p.e.32,4 %
+23,3 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 079 | 3 283 | 591 |
| Rörelseresultat | 210 | 104 | −39 |
| Årets resultat | 119 | 20 | −40 |
| Eget kapital | 192 | 39 | 15 |
| Balansomslutning | 593 | 428 | 426 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 079 | 3 283 | 591 |
| Personalkostnader | 1 248 | 796 | 118 |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 56 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 1 401 | 1 160 | 242 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 161 | −1 167 | −258 |
| Rörelseresultat | 210 | 104 | −39 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 3 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 208 | 101 | −40 |
| Bokslutsdispositioner | −54 | −50 | 0 |
| Skatt | 34 | 31 | 0 |
| Årets resultat | 119 | 20 | −40 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 198 | 118 | 174 |
| Kortfristiga fordringar | 344 | 261 | 239 |
| Kassa och bank | 51 | 49 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 395 | 310 | 252 |
| Summa tillgångar | 593 | 428 | 426 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 14 | −26 | 0 |
| Eget kapital | 192 | 39 | 15 |
| Justerat eget kapital | 275 | 79 | 15 |
| Obeskattade reserver | 104 | 50 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 345 |
| Kortfristiga skulder | 380 | 339 | 66 |
| Summa eget kapital och skulder | 593 | 428 | 426 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 526 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Fett Gott Stockholm AB i den övre halvan sett till omsättning, med 5,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 32,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 55 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och gatukök samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lorraine Chamas (f. 1972) Styrelseledamot
- Souheil Chamas (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-06-27 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Nettovägen 1, 175 41, Järfälla Besök: Nettovägen 1, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |