Aktiebolag Skinnskatteberg
Ferna Forge Brewery AB
39 sökningar
Omsättning 2025
180 tkr
−32,8 %Rörelsemarginal
3,3 %
+10,4 p.e.Soliditet
58,1 %
+42,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 180 | 268 | 546 | 582 | 416 | 331 | 502 | 422 |
| Rörelseresultat | 6 | −19 | 58 | −57 | −98 | −176 | 66 | 9 |
| Årets resultat | −13 | −20 | 58 | −58 | −98 | −176 | 66 | 8 |
| Eget kapital | 43 | 46 | 66 | 8 | 31 | 44 | −280 | −346 |
| Balansomslutning | 74 | 290 | 334 | 280 | 297 | 365 | 301 | 249 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 180 | 268 | 546 | 582 | 416 | 331 | 502 | 422 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 12 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 20 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 120 | 178 | 260 | 238 | 236 | 259 | 203 | 198 |
| Övriga rörelseposter, netto | −14 | −44 | −163 | −335 | −201 | −183 | −213 | −195 |
| Rörelseresultat | 6 | −19 | 58 | −57 | −98 | −176 | 66 | 9 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | −20 | 58 | −58 | −98 | −176 | 66 | 8 |
| Skatt | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −13 | −20 | 58 | −58 | −98 | −176 | 66 | 8 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 40 | 105 | 171 | 236 | 301 | 140 | 160 |
| Varulager | 73 | 57 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 19 | 30 |
| Kassa och bank | 1 | 191 | 229 | 109 | 60 | 64 | 141 | 60 |
| Omsättningstillgångar | 74 | 250 | 229 | 110 | 61 | 64 | 161 | 89 |
| Summa tillgångar | 74 | 290 | 334 | 280 | 297 | 365 | 301 | 249 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −4 | 16 | −42 | −19 | −6 | −330 | −396 | −404 |
| Eget kapital | 43 | 46 | 66 | 8 | 31 | 44 | −280 | −346 |
| Justerat eget kapital | 43 | 46 | 66 | 8 | 31 | 44 | −280 | −346 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 244 | 268 | 272 | 266 | 321 | 581 | 595 |
| Summa eget kapital och skulder | 74 | 290 | 334 | 280 | 297 | 365 | 301 | 249 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 373 granskade bolag ligger Ferna Forge Brewery AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 180 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,3 procent, och soliditeten var hög — 58,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 33 procent. Bolaget hör hemma i Skinnskatteberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget producerar bryggeriprodukter såsom jästa alkoholdrycker som öl och sprit samt alkoholfri dryck. Grossist för drycker med och utan alkohol. Ävensom idka därmed förenlig verksamhet som bryggerivisning, dryckesprovning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Wenche Engström (f. 1962) Styrelseledamot
- Gerald Engström (f. 1948) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-01-22 |
|---|---|
| Bransch | Framställning av öl (SNI 11050) |
| Adress | Färna Herrgård 1, 739 70, Skinnskatteberg Besök: Färna Herrgård 1, Skinnskatteberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |