Aktiebolag Järfälla
FenixCon AB
154 sökningar
Omsättning 2025
2 mkr
+33,4 %Rörelsemarginal
-13,5 %
+16,5 p.e.Soliditet
84,9 %
+0,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 952 | 1 463 | 2 726 | 4 028 | 2 016 |
| Rörelseresultat | −264 | −439 | 445 | 638 | −5 |
| Årets resultat | 14 | −52 | 513 | 1 080 | 159 |
| Eget kapital | 2 520 | 2 757 | 3 109 | 2 946 | 2 066 |
| Balansomslutning | 3 913 | 4 369 | 4 917 | 5 079 | 3 697 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 952 | 1 463 | 2 726 | 4 028 | 2 016 |
| Personalkostnader | 941 | 928 | 950 | 925 | 885 |
| Övriga externa kostnader | 129 | 123 | 157 | 150 | 141 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 146 | −851 | −1 174 | −2 315 | −995 |
| Rörelseresultat | −264 | −439 | 445 | 638 | −5 |
| Ränteintäkter | 140 | 156 | 113 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −124 | −285 | 697 | 1 664 | 57 |
| Bokslutsdispositioner | 150 | 233 | −38 | −299 | 150 |
| Skatt | 13 | 1 | 146 | 285 | 49 |
| Årets resultat | 14 | −52 | 513 | 1 080 | 159 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 470 | 471 | 470 | 605 | 667 |
| Kortfristiga fordringar | 860 | 763 | 388 | 827 | 787 |
| Kassa och bank | 2 583 | 3 135 | 4 059 | 3 647 | 2 244 |
| Omsättningstillgångar | 3 443 | 3 898 | 4 447 | 4 474 | 3 030 |
| Summa tillgångar | 3 913 | 4 369 | 4 917 | 5 079 | 3 697 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 406 | 2 709 | 2 496 | 1 766 | 1 807 |
| Eget kapital | 2 520 | 2 757 | 3 109 | 2 946 | 2 066 |
| Justerat eget kapital | 3 322 | 3 678 | 4 216 | 4 023 | 2 905 |
| Obeskattade reserver | 1 010 | 1 160 | 1 394 | 1 356 | 1 057 |
| Kortfristiga skulder | 383 | 452 | 414 | 777 | 574 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 913 | 4 369 | 4 917 | 5 079 | 3 697 |
Verksamhet
FenixCon AB omsatte 2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -13,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 84,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 33 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Järfälla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva entreprenad- och konsultverksamhet inom bygg-, mark- och undervattenstekniska branschen samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel & förvaltning av värdepapper & därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Larsson (f. 1962) Styrelseledamot
- Carina Jansson (f. 1960) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Magnus Wallenius (f. 1972) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-09-15 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Sköldvägen 4, 175 68, Järfälla Besök: Sköldvägen 4, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |