Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Feffes VVS AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Feffes VVS AB minskade omsättningen med 12 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 327 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 1,2 procent, mot branschmedianens 4,6 procent.
Soliditeten ligger på 40,3 procent — branschens median är 45,1 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Värme- och sanitetsarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 002 | 1 215 | 18 % | |
| Värdeförändring | −48,0 % | 1 097 | 1 190 | 8 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,1 % | 1 029 | 1 327 | 22 % |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 990 | 1 327 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 % | 751 | 1 327 | 43 % |
| Soliditet | 40,3 % | 781 | 1 327 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 035 tkr | 754 | 1 327 | 43 % |
| Rörelseresultat per anställd | 25 tkr | 981 | 1 327 | 26 % |
| Nettoomsättning | 10 174 tkr | 950 | 1 327 | 28 % |
| Rörelseresultat | 125 tkr | 995 | 1 327 | 25 % |
| Antal anställda | 5 | 833 | 1 327 | 37 % |
Kalmar län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 411 | 1 757 | 20 % | |
| Värdeförändring | −48,0 % | 1 652 | 1 731 | 5 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,1 % | 1 686 | 1 944 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 1 481 | 1 943 | 24 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 % | 956 | 1 944 | 51 % |
| Soliditet | 40,3 % | 1 152 | 1 940 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 035 tkr | 870 | 1 944 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 25 tkr | 1 463 | 1 944 | 25 % |
| Nettoomsättning | 10 174 tkr | 1 197 | 1 944 | 38 % |
| Rörelseresultat | 125 tkr | 1 490 | 1 944 | 23 % |
| Antal anställda | 5 | 1 218 | 1 944 | 37 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 63 038 | 78 066 | 19 % | |
| Värdeförändring | −48,0 % | 72 103 | 76 952 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,1 % | 73 372 | 87 565 | 16 % |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 63 614 | 87 484 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 % | 45 409 | 87 585 | 48 % |
| Soliditet | 40,3 % | 50 843 | 87 398 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 035 tkr | 39 815 | 87 586 | 55 % |
| Rörelseresultat per anställd | 25 tkr | 62 590 | 87 586 | 29 % |
| Nettoomsättning | 10 174 tkr | 58 009 | 87 586 | 34 % |
| Rörelseresultat | 125 tkr | 64 898 | 87 586 | 26 % |
| Antal anställda | 5 | 57 951 | 87 586 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .