Aktiebolag Höganäs
FB Innovation AB
44 sökningar
1,6 mkr
+9,0 %34,0 %
+6,0 p.e.51,7 %
+17,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 603 | 1 470 | 1 394 | 1 315 | 1 025 | 972 | 1 093 | 660 |
| Rörelseresultat | 545 | 411 | 497 | 293 | 285 | 381 | 291 | 105 |
| Årets resultat | 1 028 | 241 | 293 | 170 | 165 | 223 | 169 | 81 |
| Eget kapital | 1 401 | 622 | 581 | 489 | 559 | 394 | 221 | 131 |
| Balansomslutning | 2 711 | 1 825 | 1 775 | 1 353 | 1 134 | 998 | 632 | 307 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 603 | 1 470 | 1 394 | 1 315 | 1 025 | 972 | 1 093 | 660 |
| Personalkostnader | 815 | 818 | 788 | 713 | 604 | 616 | 648 | 449 |
| Övriga externa kostnader | 243 | 241 | 109 | 309 | 139 | 61 | 155 | 192 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 86 | — | 86 |
| Rörelseresultat | 545 | 411 | 497 | 293 | 285 | 381 | 291 | 105 |
| Ränteintäkter | 681 | 2 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 224 | 413 | 497 | 291 | 284 | 380 | 291 | 105 |
| Bokslutsdispositioner | −93 | −105 | −125 | −75 | −72 | −95 | −73 | 0 |
| Skatt | 103 | 66 | 79 | 47 | 47 | 61 | 49 | 24 |
| Årets resultat | 1 028 | 241 | 293 | 170 | 165 | 223 | 169 | 81 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 253 | 1 530 | 1 280 | 1 200 | 1 075 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 200 | 161 | 164 | 127 | 6 | 111 | 110 | 111 |
| Kassa och bank | 258 | 134 | 331 | 26 | 53 | 887 | 522 | 195 |
| Omsättningstillgångar | 458 | 295 | 495 | 153 | 59 | 998 | 632 | 307 |
| Summa tillgångar | 2 711 | 1 825 | 1 775 | 1 353 | 1 134 | 998 | 632 | 307 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 323 | 331 | 238 | 269 | 344 | 121 | 2 | 0 |
| Eget kapital | 1 401 | 622 | 581 | 489 | 559 | 394 | 221 | 131 |
| Justerat eget kapital | 1 908 | 1 055 | 930 | 739 | 750 | 527 | 279 | 131 |
| Obeskattade reserver | 638 | 545 | 440 | 315 | 240 | 168 | 73 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 672 | 658 | 754 | 549 | 335 | 436 | 338 | 176 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 711 | 1 825 | 1 775 | 1 353 | 1 134 | 998 | 632 | 307 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 001 granskade bolag ligger FB Innovation AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 34,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 51,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Höganäs.
Produktutveckling och marknadsföring. Företaget bedriver egenutveckling av konsumentprodukter med syfte att tillverka och marknadsföra i egen regi alternativt licensiera eller sälja produkträttigheter till externa företag. Företaget bedriver även produktutveckling och konstruktion av konsumentprodukter och industriutrustning på uppdrag av externa företag.
Styrelse & ledning
- Fredrik Bergling (f. 1973) Styrelseledamot
- Anna Bergling (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-27 |
|---|---|
| Bransch | Industridesign och modedesign (SNI 74110) |
| Adress | Ebbas väg 28, 263 72, Skäret Besök: Ebbas Väg 28, Skäret |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |