Aktiebolag Göteborg
Faurecia Interior Systems Sweden AB
120 sökningar
Omsättning 2025
30,5 mkr
−8,8 %Rörelsemarginal
3,4 %
−14,7 p.e.Soliditet
70,7 %
−8,0 p.e.Anställda
14
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 546 | 33 509 | 27 317 | 22 194 | 21 865 |
| Rörelseresultat | 1 040 | 6 066 | 2 070 | 2 783 | −51 543 |
| Årets resultat | −3 329 | 17 874 | −2 238 | 528 | −53 399 |
| Eget kapital | 20 245 | 23 574 | 5 700 | 7 938 | 7 410 |
| Balansomslutning | 28 653 | 29 956 | 11 236 | 12 958 | 9 071 |
| Anställda | 14 | 14 | 14 | 12 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 546 | 33 509 | 27 317 | 22 194 | 21 865 |
| Personalkostnader | 20 611 | 20 278 | 15 319 | 12 745 | 12 640 |
| Av- och nedskrivningar | 125 | 16 | 16 | 16 | 55 016 |
| Övriga externa kostnader | 8 780 | 8 236 | 7 697 | 6 835 | 5 768 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 087 | −2 215 | 185 | — |
| Rörelseresultat | 1 040 | 6 066 | 2 070 | 2 783 | −51 543 |
| Ränteintäkter | 128 | 12 690 | 770 | — | — |
| Räntekostnader | 4 235 | 168 | 1 001 | 538 | 1 972 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 067 | 18 588 | −2 238 | 2 497 | −53 399 |
| Skatt | 262 | 714 | 0 | 1 969 | 0 |
| Årets resultat | −3 329 | 17 874 | −2 238 | 528 | −53 399 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 686 | 15 486 | 2 698 | 3 792 | 3 807 |
| Kortfristiga fordringar | 14 010 | 12 421 | 6 852 | 6 773 | 3 468 |
| Kassa och bank | 2 957 | 2 049 | 1 686 | 2 393 | 1 796 |
| Omsättningstillgångar | 16 967 | 14 471 | 8 537 | 9 166 | 5 264 |
| Summa tillgångar | 28 653 | 29 956 | 11 236 | 12 958 | 9 071 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | 23 053 | 5 179 | 7 417 | 6 889 | −29 712 |
| Eget kapital | 20 245 | 23 574 | 5 700 | 7 938 | 7 410 |
| Justerat eget kapital | 20 245 | 23 574 | 5 700 | 7 938 | 7 410 |
| Kortfristiga skulder | 8 408 | 6 382 | 5 536 | 5 020 | 1 661 |
| Summa eget kapital och skulder | 28 653 | 29 956 | 11 236 | 12 958 | 9 071 |
Verksamhet
Faurecia Interior Systems Sweden AB omsatte 30,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 698 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 3,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 70,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 14 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva utveckling och försäljning av produkter för bilindustrin samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Pierre Le Gars (f. 1977) Verkställande direktör
Styrelse
- Yann Henri Nicolas Brillat-Savarin (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Gabriele Herzog (f. 1964) Styrelseledamot
- Pierre Le Gars (f. 1977) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Daniel Körner Rask (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | FAURECIA AUTOMOTIVE GMBH |
|---|---|
| Koncernmoder | FAURECIA AUTOMOTIVE GMBH |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-09-23 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 46720) |
| Adress | Vingalandsgatan 8, 417 63, Göteborg Besök: Vingalandsgatan 8, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |