Aktiebolag Göteborg
Fastighets AB Bergfästet V
116 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
21,1 %
+0,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 153 | 132 | 106 | 175 | 287 | 282 | 299 | 406 |
| Eget kapital | 3 859 | 3 706 | 3 575 | 3 468 | 3 293 | 3 007 | 2 725 | 2 426 |
| Balansomslutning | 18 279 | 17 797 | 16 314 | 16 005 | 16 693 | 16 481 | 16 283 | 16 187 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat efter finansiella poster | 482 | 1 484 | 328 | −688 | 213 | 197 | 97 | 4 896 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 852 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −290 | −1 316 | −170 | 0 | 150 | 160 | 280 | −4 510 |
| Skatt | 39 | 36 | 52 | −11 | 75 | 75 | 78 | −20 |
| Årets resultat | 153 | 132 | 106 | 175 | 287 | 282 | 299 | 406 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 199 | 17 717 | 16 233 | 15 905 | 16 593 | 16 380 | 16 183 | 16 086 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Kassa och bank | 80 | 80 | 81 | 100 | 100 | 100 | 100 | 92 |
| Omsättningstillgångar | 80 | 80 | 81 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Summa tillgångar | 18 279 | 17 797 | 16 314 | 16 005 | 16 693 | 16 481 | 16 283 | 16 187 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 606 | 3 474 | 3 369 | 3 193 | 2 906 | 2 625 | 2 326 | 1 920 |
| Eget kapital | 3 859 | 3 706 | 3 575 | 3 468 | 3 293 | 3 007 | 2 725 | 2 426 |
| Justerat eget kapital | 3 859 | 3 706 | 3 575 | 3 468 | 3 293 | 3 007 | 2 725 | 2 426 |
| Avsättningar | 1 891 | 1 852 | 1 816 | 1 784 | 1 795 | 1 719 | 1 644 | 1 566 |
| Kortfristiga skulder | 12 529 | 12 239 | 10 923 | 10 753 | 11 605 | 11 755 | 11 914 | 12 195 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 279 | 17 797 | 16 314 | 16 005 | 16 693 | 16 481 | 16 283 | 16 187 |
| Ansvarsförbindelser | 443 | 376 | 422 | 458 | 1 880 | 473 | 450 | 1 350 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom företrädesvis fastigheter och aktier, och i övrigt bedriva handel med dessa rörelseslag samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Erika Hellman (f. 1973) Styrelseledamot
- Hans Eliasson (f. 1946) Styrelsesuppleant
- Lisa Kjellén (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Magnus Anderström (f. 1972) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Bergfästet Holding AB (556213-5748) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bergfästet Holding AB (556213-5748) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-12-09 |
|---|---|
| Bransch | Huvudnäring okänd (SNI 00009) |
| Adress | strandvägen 1, 114 51, Stockholm Besök: Strandvägen 1, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |