Aktiebolag Västerås
Fastica Hallängen AB
38 sökningar
Omsättning 2025
3,2 mkr
+1,2 %Rörelsemarginal
32,1 %
−3,4 p.e.Soliditet
13,9 %
+0,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 175 | 3 138 | 2 968 | 2 083 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 019 | 1 115 | 1 075 | 875 | 0 |
| Årets resultat | 494 | 373 | 454 | 175 | 0 |
| Eget kapital | 1 546 | 1 052 | 679 | 225 | 50 |
| Balansomslutning | 11 113 | 7 900 | 7 533 | 6 426 | 50 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 175 | 3 138 | 2 968 | 2 083 | 0 |
| Kostnad sålda varor | 983 | 715 | 853 | 688 | 0 |
| Bruttoresultat | 2 192 | 2 423 | 2 115 | 1 395 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 019 | 1 115 | 1 075 | 875 | 0 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 252 | 249 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 770 | 868 | 794 | 760 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | −540 | 0 |
| Koncernbidrag | −150 | −396 | −223 | 0 | 0 |
| Skatt | 126 | 99 | 117 | 45 | 0 |
| Årets resultat | 494 | 373 | 454 | 175 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 018 | 7 777 | 7 461 | 6 466 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 95 | 123 | 72 | −40 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 95 | 123 | 72 | −40 | 50 |
| Summa tillgångar | 11 113 | 7 900 | 7 533 | 6 426 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 002 | 629 | 175 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 546 | 1 052 | 679 | 225 | 50 |
| Justerat eget kapital | 1 546 | 1 052 | 679 | 225 | 50 |
| Avsättningar | 153 | 27 | 15 | 6 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 9 414 | 6 821 | 6 839 | 6 195 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 113 | 7 900 | 7 533 | 6 426 | 50 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastica Hallängen AB 3,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 32,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 13,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska förvärva, uppföra, äga och förvalta fast egendom samt förvärva och förvalta värdepapper och hyresrätter och driva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan-Erik Yngve Hellman (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Maria Kristensen (f. 1970) Styrelseledamot
- Mattias Lundgren (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Peter Dahllöf (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Fastica Holding AB (556604-9309) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ica Handlarnas Förbund (802001-5577) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-10-29 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | 721 84, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |