Aktiebolag Västerås
Fastica Gnista AB
36 sökningar
Omsättning 2025
719 tkr
+35,7 %Rörelsemarginal
93,7 %
+0,5 p.e.Soliditet
53,2 %
+1,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 719 | 530 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 674 | 494 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 26 | 955 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 006 | 980 | 25 | 25 |
| Balansomslutning | 1 890 | 1 880 | 25 | 25 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 719 | 530 | 0 | 0 |
| Kostnad sålda varor | 45 | 30 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | 674 | 500 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 674 | 494 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 14 | 13 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 660 | 481 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −627 | −451 | 0 | 0 |
| Skatt | 7 | −925 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 26 | 955 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 880 | 1 880 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 0 | 25 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 10 | 0 | 25 | 25 |
| Summa tillgångar | 1 890 | 1 880 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 955 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 006 | 980 | 25 | 25 |
| Justerat eget kapital | 1 006 | 980 | 25 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 884 | 900 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 890 | 1 880 | 25 | 25 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Fastica Gnista AB omsatte 719 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 93,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 53,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 36 procent. Sätet finns i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska förvärva, uppföra, äga och förvalta fast egendom samt förvärva och förvalta värdepapper och hyresrätter och driva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan-Erik Yngve Hellman (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Maria Kristensen (f. 1970) Styrelseledamot
- Mattias Lundgren (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Peter Dahllöf (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Fastica Holding AB (556604-9309) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ica Handlarnas Förbund (802001-5577) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-25 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | 721 84, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |