Aktiebolag Västerås
Fastica 94 AB
61 sökningar
Omsättning 2025
5,4 mkr
+1,4 %Rörelsemarginal
42,1 %
+2,7 p.e.Soliditet
21,3 %
+2,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 362 | 5 287 | 4 970 | 4 600 | 4 306 |
| Rörelseresultat | 2 259 | 2 086 | 1 998 | 2 043 | 1 804 |
| Årets resultat | 874 | 1 351 | 1 868 | 584 | −159 |
| Eget kapital | 5 631 | 4 757 | 3 406 | 1 538 | 954 |
| Balansomslutning | 35 377 | 36 493 | 35 429 | 35 925 | 36 468 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 362 | 5 287 | 4 970 | 4 600 | 4 306 |
| Kostnad sålda varor | 1 933 | 1 897 | 1 938 | 1 868 | 1 991 |
| Bruttoresultat | 3 429 | 3 390 | 3 032 | 2 732 | 2 315 |
| Rörelseresultat | 2 259 | 2 086 | 1 998 | 2 043 | 1 804 |
| Ränteintäkter | 3 | 5 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 898 | 1 138 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 364 | 953 | 585 | 1 335 | 1 488 |
| Bokslutsdispositioner | 170 | 170 | 154 | 167 | 130 |
| Koncernbidrag | −432 | 577 | 1 613 | −771 | −1 806 |
| Skatt | 228 | 349 | 484 | 147 | −29 |
| Årets resultat | 874 | 1 351 | 1 868 | 584 | −159 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 34 692 | 35 335 | 35 198 | 35 877 | 36 420 |
| Kortfristiga fordringar | 685 | 1 158 | 231 | 48 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 685 | 1 158 | 231 | 48 | 48 |
| Summa tillgångar | 35 377 | 36 493 | 35 429 | 35 925 | 36 468 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 657 | 3 306 | 1 438 | 854 | 1 013 |
| Eget kapital | 5 631 | 4 757 | 3 406 | 1 538 | 954 |
| Justerat eget kapital | 7 526 | 6 787 | 5 571 | 3 826 | 3 374 |
| Obeskattade reserver | 2 387 | 2 557 | 2 727 | 2 881 | 3 048 |
| Kortfristiga skulder | 27 359 | 29 179 | 29 296 | 31 506 | 32 466 |
| Summa eget kapital och skulder | 35 377 | 36 493 | 35 429 | 35 925 | 36 468 |
Verksamhet
Fastica 94 AB omsatte 5,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,3 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 42,1 procent, och soliditeten var måttlig — 21,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Sätet finns i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska förvärva, uppföra och förvalta fast egendom samt förvärva och förvalta värdepapper och hyresrätter och driva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan-Erik Yngve Hellman (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Maria Kristensen (f. 1970) Styrelseledamot
- Mattias Lundgren (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Peter Dahllöf (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Fastica Holding AB (556604-9309) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ica Handlarnas Förbund (802001-5577) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-10-20 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Ingenjör Bååths gata 11, T2, 721 84, Västerås Besök: Ingenjör Bååths Gata 11 T2, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |