Aktiebolag Västerås 39 sökningar
Fastica 147 AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
13,6 %
+3,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −984 | −73 | −289 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 15 383 | 16 082 | 12 206 | 1 905 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 45 676 | 30 293 | 14 211 | 2 005 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balansomslutning | 337 089 | 286 659 | 184 233 | 113 795 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kostnad sålda varor | 984 | 73 | 289 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | −984 | −73 | −289 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −984 | −73 | −289 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter | 5 | 3 | 19 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 8 310 | 8 679 | 0 | 1 028 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 289 | −8 749 | −6 848 | −1 028 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 3 427 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 28 664 | 29 003 | 22 216 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 3 992 | 4 172 | 3 162 | 494 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 15 383 | 16 082 | 12 206 | 1 905 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 300 811 | 253 817 | 178 279 | 91 877 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 36 278 | 32 842 | 5 954 | 21 918 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 36 278 | 32 842 | 5 954 | 21 918 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Summa tillgångar | 337 089 | 286 659 | 184 233 | 113 795 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 30 193 | 14 111 | 1 905 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 45 676 | 30 293 | 14 211 | 2 005 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Justerat eget kapital | 45 676 | 30 293 | 14 211 | 2 005 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 291 413 | 256 366 | 170 022 | 111 790 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 337 089 | 286 659 | 184 233 | 113 795 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska förvärva, uppföra, äga och förvalta fast egendom samt förvärva och förvalta värdepapper och hyresrätter och driva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan-Erik Yngve Hellman (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Maria Kristensen (f. 1970) Styrelseledamot
- Mattias Lundgren (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Peter Dahllöf (f. 1972) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Fastica Holding AB (556604-9309) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ica Handlarnas Förbund (802001-5577) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-11-08 |
|---|---|
| Adress | Ingenjör Bååths gata 11, T2, 721 84, Västerås Besök: Ingenjör Bååths Gata 11 T 2, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |