Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Fassi Sverige AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Fassi Sverige AB minskade omsättningen med 29 procent senaste året. Medianen bland branschens 137 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är −15,7 procent, mot branschmedianens 3,7 procent.
Soliditeten ligger på 5,2 procent — branschens median är 51,7 procent.
Bolaget har 34 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −29,0 % | 124 | 137 | 9 % |
| Rörelsemarginal | −15,7 % | 134 | 137 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | −382,5 % | 134 | 137 | 2 % |
| Soliditet | 5,2 % | 132 | 137 | 4 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 403 tkr | 107 | 137 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | −533 tkr | 130 | 137 | 5 % |
| Nettoomsättning | 115 708 tkr | 34 | 137 | 75 % |
| Rörelseresultat | −18 122 tkr | 135 | 137 | 1 % |
| Antal anställda | 34 | 12 | 137 | 91 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −29,0 % | 14 273 | 15 005 | 5 % |
| Rörelsemarginal | −15,7 % | 14 416 | 14 992 | 4 % |
| Avkastning på eget kapital | −382,5 % | 14 855 | 15 010 | 1 % |
| Soliditet | 5,2 % | 14 575 | 14 967 | 3 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 403 tkr | 3 592 | 15 010 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | −533 tkr | 14 649 | 15 010 | 2 % |
| Nettoomsättning | 115 708 tkr | 1 808 | 15 010 | 88 % |
| Rörelseresultat | −18 122 tkr | 14 791 | 15 010 | 1 % |
| Antal anställda | 34 | 1 819 | 15 010 | 88 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −29,0 % | 83 139 | 87 561 | 5 % |
| Rörelsemarginal | −15,7 % | 83 904 | 87 479 | 4 % |
| Avkastning på eget kapital | −382,5 % | 86 594 | 87 581 | 1 % |
| Soliditet | 5,2 % | 85 152 | 87 385 | 3 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 403 tkr | 19 620 | 87 582 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | −533 tkr | 85 342 | 87 582 | 3 % |
| Nettoomsättning | 115 708 tkr | 9 959 | 87 582 | 89 % |
| Rörelseresultat | −18 122 tkr | 86 227 | 87 582 | 2 % |
| Antal anställda | 34 | 10 550 | 87 582 | 88 % |