Aktiebolag Malmö
Fannonable AB
105 sökningar
Omsättning 2025
2,7 mkr
−30,7 %Rörelsemarginal
11,6 %
−2,3 p.e.Soliditet
69,8 %
+1,1 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 704 | 3 904 | 2 876 | 4 261 | 3 363 |
| Rörelseresultat | 314 | 544 | −194 | 673 | 158 |
| Årets resultat | 248 | 202 | −158 | 361 | 123 |
| Eget kapital | 1 374 | 1 425 | 1 224 | 1 601 | 1 241 |
| Balansomslutning | 1 968 | 2 073 | 1 627 | 2 197 | 1 566 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 704 | 3 904 | 2 876 | 4 261 | 3 363 |
| Personalkostnader | 1 525 | 1 479 | 1 621 | 1 476 | 1 398 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 23 | 31 | 49 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 708 | 914 | 949 | 909 | 693 |
| Övriga rörelseposter, netto | −138 | −944 | −469 | −1 154 | −1 069 |
| Rörelseresultat | 314 | 544 | −194 | 673 | 158 |
| Ränteintäkter | 34 | 19 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 347 | 561 | −158 | 504 | 158 |
| Koncernbidrag | −27 | −330 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 72 | 29 | 0 | 143 | 34 |
| Årets resultat | 248 | 202 | −158 | 361 | 123 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 196 | 1 170 | 816 | 1 291 | 983 |
| Kortfristiga fordringar | 618 | 789 | 713 | 516 | 290 |
| Kassa och bank | 154 | 114 | 98 | 390 | 293 |
| Omsättningstillgångar | 772 | 903 | 811 | 907 | 583 |
| Summa tillgångar | 1 968 | 2 073 | 1 627 | 2 197 | 1 566 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 076 | 1 173 | 1 332 | 1 190 | 1 068 |
| Eget kapital | 1 374 | 1 425 | 1 224 | 1 601 | 1 241 |
| Justerat eget kapital | 1 374 | 1 425 | 1 224 | 1 601 | 1 241 |
| Kortfristiga skulder | 594 | 648 | 403 | 596 | 325 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 968 | 2 073 | 1 627 | 2 197 | 1 566 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fannonable AB 2,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,7 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,6 procent, och soliditeten var hög — 69,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 31 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva kylinstallationer, rörinstallationer, handel med värdepapper och ädelmetaller samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Joseph Fannon (f. 1983) Styrelseledamot
- John Joseph Fannon (f. 1951) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Anton Bergman (f. 1991) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Jf Holding Sverige AB (559352-2690) |
|---|---|
| Koncernmoder | Jf Holding Sverige AB (559352-2690) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-12-16 |
|---|---|
| Bransch | Installation av industrimaskiner och -utrustning (SNI 33200) |
| Adress | Söderslättsgatan 50, 231 45, Trelleborg Besök: Söderslättsgatan 50, Trelleborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |