Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Fangol AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Fangol AB ökade omsättningen med 66 procent senaste året. Medianen bland branschens 928 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 1,4 procent, mot branschmedianens 6,1 procent.
Soliditeten ligger på 77,0 procent — branschens median är 51,4 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 435 | 791 | 45 % | |
| Värdeförändring | +45,0 % | 133 | 784 | 83 % |
| Tillväxt i omsättning | +66,3 % | 30 | 928 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 1,4 % | 746 | 925 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 % | 499 | 928 | 46 % |
| Soliditet | 77,0 % | 124 | 921 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 49 716 tkr | 2 | 928 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 710 tkr | 212 | 928 | 77 % |
| Nettoomsättning | 149 149 tkr | 169 | 928 | 82 % |
| Rörelseresultat | 2 130 tkr | 500 | 928 | 46 % |
| Antal anställda | 3 | 817 | 928 | 12 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 851 | 9 259 | 69 % | |
| Värdeförändring | +45,0 % | 1 979 | 9 142 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +66,3 % | 351 | 10 556 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 1,4 % | 7 394 | 10 543 | 30 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 % | 5 360 | 10 557 | 49 % |
| Soliditet | 77,0 % | 1 083 | 10 531 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 49 716 tkr | 46 | 10 557 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 710 tkr | 893 | 10 557 | 92 % |
| Nettoomsättning | 149 149 tkr | 1 028 | 10 557 | 90 % |
| Rörelseresultat | 2 130 tkr | 3 174 | 10 557 | 70 % |
| Antal anställda | 3 | 9 182 | 10 557 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 23 988 | 78 068 | 69 % | |
| Värdeförändring | +45,0 % | 16 755 | 76 955 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +66,3 % | 3 036 | 87 561 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 1,4 % | 62 577 | 87 479 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 % | 45 545 | 87 581 | 48 % |
| Soliditet | 77,0 % | 8 819 | 87 385 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 49 716 tkr | 301 | 87 582 | 100 % |
| Rörelseresultat per anställd | 710 tkr | 6 720 | 87 582 | 92 % |
| Nettoomsättning | 149 149 tkr | 7 977 | 87 582 | 91 % |
| Rörelseresultat | 2 130 tkr | 26 513 | 87 582 | 70 % |
| Antal anställda | 3 | 76 675 | 87 582 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .