Aktiebolag Härryda
FANG MING AB
126 sökningar
Omsättning 2024
9,3 mkr
+26,0 %Rörelsemarginal
23,9 %
+7,6 p.e.Soliditet
92,4 %
−1,1 p.e.Anställda
5
+66,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 320 | 7 397 | 7 194 | 6 725 | 6 191 |
| Rörelseresultat | 2 225 | 1 205 | 1 451 | 1 748 | 2 094 |
| Årets resultat | 1 885 | 1 252 | 1 287 | 1 581 | 1 628 |
| Eget kapital | 10 644 | 8 959 | 7 897 | 6 780 | 5 369 |
| Balansomslutning | 11 515 | 9 581 | 8 671 | 7 946 | 6 824 |
| Anställda | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 320 | 7 397 | 7 194 | 6 725 | 6 191 |
| Personalkostnader | 3 048 | 2 692 | 2 474 | 2 280 | 1 775 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 16 | 16 | 16 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 766 | 715 | 498 | 557 | 596 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 270 | −2 769 | −2 755 | −2 124 | −1 714 |
| Rörelseresultat | 2 225 | 1 205 | 1 451 | 1 748 | 2 094 |
| Ränteintäkter | 152 | 53 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 376 | 1 355 | 1 352 | 1 747 | 2 094 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 200 | 300 | 250 | −20 |
| Skatt | 491 | 303 | 365 | 415 | 446 |
| Årets resultat | 1 885 | 1 252 | 1 287 | 1 581 | 1 628 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 884 | 1 655 | 1 332 | 1 207 | 983 |
| Varulager | 33 | 32 | 34 | 37 | 38 |
| Kortfristiga fordringar | 212 | 460 | 173 | 77 | 55 |
| Kassa och bank | 6 931 | 5 322 | 5 247 | 4 980 | 4 349 |
| Omsättningstillgångar | 9 630 | 7 925 | 7 339 | 6 739 | 5 841 |
| Summa tillgångar | 11 515 | 9 581 | 8 671 | 7 946 | 6 824 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 709 | 7 657 | 6 560 | 5 149 | 3 691 |
| Eget kapital | 10 644 | 8 959 | 7 897 | 6 780 | 5 369 |
| Justerat eget kapital | 10 644 | 8 959 | 8 056 | 7 177 | 5 965 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 200 | 500 | 750 |
| Långfristiga skulder | 56 | 50 | 41 | 24 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 815 | 572 | 533 | 642 | 687 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 515 | 9 581 | 8 671 | 7 946 | 6 824 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte FANG MING AB 9,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 23,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 92,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 26 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Härryda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga, förvalta och bedriva handel med värdepapper och fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Li Yu (f. 1969) Styrelseledamot
- Xiu Miao Yu (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Benny Helgesson (f. 1963) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-11-19 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Östra Tvärgatan 3, 438 32, Landvetter Besök: Östra Tvärgatan 3, Landvetter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |