Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Fameco AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Fameco AB minskade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 213 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 9,0 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 47,5 procent — branschens median är 53,0 procent.
Bolaget har 27 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Partihandel med järnhandelsvaror
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 30 | 189 | 84 % | |
| Värdeförändring | +75,0 % | 14 | 187 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,8 % | 114 | 213 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 9,0 % | 58 | 213 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 % | 59 | 213 | 72 % |
| Soliditet | 47,5 % | 123 | 211 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 615 tkr | 22 | 213 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | 952 tkr | 20 | 213 | 91 % |
| Nettoomsättning | 286 600 tkr | 27 | 213 | 87 % |
| Rörelseresultat | 25 705 tkr | 25 | 213 | 88 % |
| Antal anställda | 27 | 46 | 213 | 78 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 980 | 13 483 | 93 % | |
| Värdeförändring | +75,0 % | 1 641 | 13 293 | 88 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,8 % | 9 234 | 15 012 | 38 % |
| Rörelsemarginal | 9,0 % | 4 966 | 14 997 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 % | 6 604 | 15 017 | 56 % |
| Soliditet | 47,5 % | 7 226 | 14 974 | 52 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 615 tkr | 624 | 15 017 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | 952 tkr | 772 | 15 017 | 95 % |
| Nettoomsättning | 286 600 tkr | 784 | 15 017 | 95 % |
| Rörelseresultat | 25 705 tkr | 572 | 15 017 | 96 % |
| Antal anställda | 27 | 2 306 | 15 017 | 85 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 587 | 78 286 | 93 % | |
| Värdeförändring | +75,0 % | 9 822 | 77 169 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,8 % | 54 123 | 87 562 | 38 % |
| Rörelsemarginal | 9,0 % | 29 248 | 87 475 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 % | 38 379 | 87 581 | 56 % |
| Soliditet | 47,5 % | 41 733 | 87 381 | 52 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 615 tkr | 3 450 | 87 582 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | 952 tkr | 4 324 | 87 582 | 95 % |
| Nettoomsättning | 286 600 tkr | 4 515 | 87 582 | 95 % |
| Rörelseresultat | 25 705 tkr | 3 383 | 87 582 | 96 % |
| Antal anställda | 27 | 13 375 | 87 582 | 85 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .