Aktiebolag Stockholm
FAMCEV AB
32 sökningar
Omsättning 2025
1,6 mkr
Rörelsemarginal
166,4 %
Soliditet
53,2 %
+34,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 624 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 556 |
| Rörelseresultat | 2 702 | −6 | −5 | −5 | −4 | −4 | −5 | 555 |
| Årets resultat | 2 106 | −43 | 0 | 0 | 12 | 11 | 26 | 325 |
| Eget kapital | 2 805 | 381 | 424 | 424 | 424 | 412 | 401 | 375 |
| Balansomslutning | 5 274 | 2 058 | 1 812 | 1 800 | 1 388 | 930 | 1 007 | 1 113 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 624 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 556 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 6 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 085 | — | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 2 702 | −6 | −5 | −5 | −4 | −4 | −5 | 555 |
| Ränteintäkter | 110 | 21 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 58 | 127 | 43 | 48 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 753 | −111 | −27 | −33 | 15 | 14 | 33 | 555 |
| Bokslutsdispositioner | −400 | 77 | 28 | 34 | 0 | 0 | 0 | −139 |
| Skatt | 247 | 8 | 1 | 1 | 3 | 3 | 7 | 92 |
| Årets resultat | 2 106 | −43 | 0 | 0 | 12 | 11 | 26 | 325 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 685 | 1 917 | 957 | 957 | 532 | 92 | 42 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 4 475 | 140 | 848 | 810 | 788 | 755 | 728 | 669 |
| Kassa och bank | 114 | 1 | 7 | 33 | 68 | 83 | 238 | 419 |
| Omsättningstillgångar | 4 589 | 141 | 856 | 843 | 856 | 838 | 966 | 1 088 |
| Summa tillgångar | 5 274 | 2 058 | 1 812 | 1 800 | 1 388 | 930 | 1 007 | 1 113 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 331 | 374 | 374 | 374 | 362 | 351 | 325 | 0 |
| Eget kapital | 2 805 | 381 | 424 | 424 | 424 | 412 | 401 | 375 |
| Justerat eget kapital | 3 123 | 381 | 485 | 507 | 534 | 522 | 511 | 485 |
| Obeskattade reserver | 400 | 0 | 77 | 105 | 138 | 139 | 138 | 138 |
| Långfristiga skulder | 1 519 | 1 519 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 868 | 158 | 1 311 | 1 271 | 826 | 379 | 468 | 600 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 274 | 2 058 | 1 812 | 1 800 | 1 388 | 930 | 1 007 | 1 113 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
FAMCEV AB stängde räkenskapsåret 2025 med 1,6 miljoner kronor i omsättning. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 166,4 procent, och soliditeten var hög — 53,2 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Förvaltning av värdepapper och finansiell rådgivning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Claes Virgin (f. 1976) Styrelseledamot
- Ulrika Virgin (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-05-16 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i finansiella koncerner (SNI 64211) |
| Adress | Vintervägen 25B, 182 74, Stocksund Besök: Vintervägen 25 B, Stocksund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |