Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Falk Lack AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Falk Lack AB minskade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 249 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 0,4 procent, mot branschmedianens 8,1 procent.
Soliditeten ligger på 58,8 procent — branschens median är 54,6 procent.
Bolaget har 48 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Beläggning och överdragning av metall
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 75 | 223 | 66 % | |
| Värdeförändring | −35,0 % | 181 | 223 | 19 % |
| Tillväxt i omsättning | −3,3 % | 167 | 249 | 33 % |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 205 | 249 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 % | 159 | 249 | 36 % |
| Soliditet | 58,8 % | 103 | 249 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 128 tkr | 210 | 249 | 16 % |
| Rörelseresultat per anställd | 4 tkr | 206 | 249 | 17 % |
| Nettoomsättning | 54 143 tkr | 34 | 249 | 86 % |
| Rörelseresultat | 198 tkr | 194 | 249 | 22 % |
| Antal anställda | 48 | 17 | 249 | 93 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 545 | 2 138 | 75 % | |
| Värdeförändring | −35,0 % | 1 909 | 2 108 | 9 % |
| Tillväxt i omsättning | −3,3 % | 1 633 | 2 342 | 30 % |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 1 870 | 2 341 | 20 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 % | 1 404 | 2 342 | 40 % |
| Soliditet | 58,8 % | 705 | 2 337 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 128 tkr | 1 967 | 2 342 | 16 % |
| Rörelseresultat per anställd | 4 tkr | 1 884 | 2 342 | 20 % |
| Nettoomsättning | 54 143 tkr | 397 | 2 342 | 83 % |
| Rörelseresultat | 198 tkr | 1 716 | 2 342 | 27 % |
| Antal anställda | 48 | 142 | 2 342 | 94 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 24 051 | 78 286 | 69 % | |
| Värdeförändring | −35,0 % | 68 913 | 77 169 | 11 % |
| Tillväxt i omsättning | −3,3 % | 60 079 | 87 562 | 31 % |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 67 956 | 87 475 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 % | 51 419 | 87 581 | 41 % |
| Soliditet | 58,8 % | 27 485 | 87 381 | 69 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 128 tkr | 72 501 | 87 582 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 4 tkr | 68 639 | 87 582 | 22 % |
| Nettoomsättning | 54 143 tkr | 18 398 | 87 582 | 79 % |
| Rörelseresultat | 198 tkr | 62 218 | 87 582 | 29 % |
| Antal anställda | 48 | 7 241 | 87 582 | 92 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .