Aktiebolag Skellefteå
Fahlgren & Andersson Holding AB
42 sökningar
Omsättning 2025
60 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
15,0 %
+6,7 p.e.Soliditet
63,6 %
−4,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 60 | 60 | 60 | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 9 | 5 | 11 | 11 | −32 | −46 | −38 | −36 |
| Årets resultat | 6 | 2 | 1 791 | 11 | 861 | 820 | 819 | 786 |
| Eget kapital | 5 138 | 5 492 | 5 490 | 4 150 | 4 539 | 3 678 | 2 858 | 2 040 |
| Balansomslutning | 8 081 | 8 045 | 8 051 | 8 059 | 8 004 | 8 005 | 8 004 | 8 005 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 60 | 60 | 60 | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 55 | 49 | 49 | 32 | 46 | 38 | 36 |
| Rörelseresultat | 9 | 5 | 11 | 11 | −32 | −46 | −38 | −36 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 34 | 44 | 78 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 5 | 1 511 | 11 | 861 | 820 | 819 | 786 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 280 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 3 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 6 | 2 | 1 791 | 11 | 861 | 820 | 819 | 786 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 025 | 8 025 | 8 025 | 8 025 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Kassa och bank | 55 | 19 | 26 | 34 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 56 | 20 | 26 | 34 | 4 | 5 | 4 | 5 |
| Summa tillgångar | 8 081 | 8 045 | 8 051 | 8 059 | 8 004 | 8 005 | 8 004 | 8 005 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 082 | 5 440 | 3 649 | 4 089 | 3 628 | 2 808 | 1 989 | 1 204 |
| Eget kapital | 5 138 | 5 492 | 5 490 | 4 150 | 4 539 | 3 678 | 2 858 | 2 040 |
| Justerat eget kapital | 5 138 | 5 492 | 5 490 | 4 150 | 4 539 | 3 678 | 2 858 | 2 040 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 450 | 1 375 | 2 275 |
| Kortfristiga skulder | 2 943 | 2 553 | 2 561 | 3 909 | 3 465 | 3 877 | 3 771 | 3 690 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 081 | 8 045 | 8 051 | 8 059 | 8 004 | 8 005 | 8 004 | 8 005 |
| Ansvarsförbindelser | 1 876 | 1 165 | 2 233 | 2 354 | 2 594 | 628 | 2 188 | 2 169 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 085 granskade bolag ligger Fahlgren & Andersson Holding AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 60 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,0 procent, och soliditeten var hög — 63,6 procent. Sätet finns i Skellefteå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva besiktning, konsultation, utbildning, reparation, underhåll, service, utveckling samt försäljning av bandtransportutrustning för den inre miljön, företrädesvis utrustning för dammbekämpning, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Niklas Andersson (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Petter Fahlgren (f. 1988) Styrelseledamot
- Emma Fahlgren (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Veronica Tomsdotter-Johansson (f. 1969) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Oskar Hettinger (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-01-11 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Kolbacksvägen 11, 932 37, Ursviken Besök: Kolbacksvägen 11, Ursviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |