Aktiebolag Stockholm
FADEN Projektledning AB
86 sökningar
Omsättning 2025
7,7 mkr
−16,5 %Rörelsemarginal
13,6 %
−4,5 p.e.Soliditet
53,6 %
−7,7 p.e.Anställda
6
−14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 719 | 9 247 | 8 145 | 6 600 | 5 706 |
| Rörelseresultat | 1 049 | 1 676 | 1 051 | 1 107 | 1 041 |
| Årets resultat | 582 | 1 731 | 797 | 775 | 579 |
| Eget kapital | 655 | 2 273 | 1 502 | 1 185 | 890 |
| Balansomslutning | 3 042 | 4 934 | 4 269 | 3 565 | 3 134 |
| Anställda | 6 | 7 | 7 | 5 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 719 | 9 247 | 8 145 | 6 600 | 5 706 |
| Personalkostnader | 5 814 | 6 071 | 5 596 | 4 181 | 3 345 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 15 | 15 | 10 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 811 | 1 427 | 1 452 | 1 432 | 1 262 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −58 | — | 130 | −54 |
| Rörelseresultat | 1 049 | 1 676 | 1 051 | 1 107 | 1 041 |
| Ränteintäkter | 3 | 34 | 11 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 051 | 1 708 | 1 062 | 1 107 | 1 041 |
| Bokslutsdispositioner | −280 | 525 | −10 | −86 | −285 |
| Skatt | 188 | 502 | 255 | 246 | 177 |
| Årets resultat | 582 | 1 731 | 797 | 775 | 579 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 | 30 | 67 | 82 | 54 |
| Kortfristiga fordringar | 1 594 | 2 252 | 1 481 | 1 057 | 1 132 |
| Kassa och bank | 1 435 | 2 652 | 2 721 | 2 426 | 1 948 |
| Omsättningstillgångar | 3 029 | 4 904 | 4 201 | 3 483 | 3 080 |
| Summa tillgångar | 3 042 | 4 934 | 4 269 | 3 565 | 3 134 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 23 | 492 | 655 | 360 | 261 |
| Eget kapital | 655 | 2 273 | 1 502 | 1 185 | 890 |
| Justerat eget kapital | 1 632 | 3 027 | 2 673 | 2 348 | 1 985 |
| Obeskattade reserver | 1 230 | 950 | 1 475 | 1 465 | 1 379 |
| Kortfristiga skulder | 1 157 | 1 711 | 1 292 | 915 | 865 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 042 | 4 934 | 4 269 | 3 565 | 3 134 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte FADEN Projektledning AB 7,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 13,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 53,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva projektledning samt projektutveckling inom samhällsbyggnadssektorn
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Joanna Messmer (f. 1990) Verkställande direktör
Styrelse
- Rikard Espling (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Joanna Messmer (f. 1990) Styrelseledamot
- Jens Aronsson (f. 1988) Styrelseledamot
- Anna Espling Rolf (f. 1967) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Torbjörn Arkenäs (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-10-05 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Skinnarviksringen 18, 117 27, Stockholm Besök: Skinnarviksringen 18, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |