Aktiebolag Malmö
Fadaa AB
71 sökningar
Omsättning 2024
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
99,1 %
−0,9 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 1 106 | 3 599 | 4 338 | 4 273 | 3 760 | 223 |
| Rörelseresultat | −10 | −700 | 564 | 929 | 1 164 | 783 | −15 |
| Årets resultat | 27 | 21 | 446 | 551 | 684 | 464 | −15 |
| Eget kapital | 2 228 | 2 201 | 2 179 | 1 734 | 1 183 | 498 | 35 |
| Balansomslutning | 2 249 | 2 201 | 2 978 | 2 555 | 1 997 | 1 134 | 104 |
| Anställda | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 3 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 1 106 | 3 599 | 4 338 | 4 273 | 3 760 | 223 |
| Personalkostnader | 0 | 732 | 1 299 | 1 598 | 1 549 | 1 443 | 163 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 785 | 851 | 969 | 729 | 793 | 82 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −289 | −885 | −842 | −831 | −741 | 7 |
| Rörelseresultat | −10 | −700 | 564 | 929 | 1 164 | 783 | −15 |
| Ränteintäkter | 55 | 15 | 0 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 45 | −685 | 564 | 929 | 1 163 | 783 | −15 |
| Bokslutsdispositioner | −11 | 722 | 0 | −234 | −292 | −196 | 0 |
| Skatt | 7 | 15 | 118 | 145 | 187 | 123 | 0 |
| Årets resultat | 27 | 21 | 446 | 551 | 684 | 464 | −15 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | 44 | 70 | 85 | 18 | 4 |
| Kortfristiga fordringar | 462 | 858 | 1 168 | 579 | 196 | 25 | 13 |
| Kassa och bank | 1 787 | 1 343 | 1 766 | 1 906 | 1 716 | 1 091 | 88 |
| Omsättningstillgångar | 2 249 | 2 201 | 2 978 | 2 555 | 1 997 | 1 134 | 104 |
| Summa tillgångar | 2 249 | 2 201 | 2 978 | 2 555 | 1 997 | 1 134 | 104 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 151 | 2 130 | 1 683 | 1 133 | 449 | −16 | 0 |
| Eget kapital | 2 228 | 2 201 | 2 179 | 1 734 | 1 183 | 498 | 35 |
| Justerat eget kapital | 2 237 | 2 201 | 2 752 | 2 306 | 1 570 | 654 | 35 |
| Obeskattade reserver | 11 | 0 | 722 | 721 | 488 | 196 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 0 | 77 | 100 | 326 | 440 | 69 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 249 | 2 201 | 2 978 | 2 555 | 1 997 | 1 134 | 104 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jielun Zhao (f. 1975) Styrelseledamot
- Hui Wang (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-03-20 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Valborgsgatan 5g, 216 13, Limhamn Besök: Valborgsgatan 5 G, Limhamn |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |