Aktiebolag Malmö
Factor Plus AB
21 sökningar
Omsättning 2026
80 tkr
−89,2 %Rörelsemarginal
-108,7 %
Soliditet
–
Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 80 | 741 | 280 | 294 | 725 |
| Rörelseresultat | −87 | 33 | −169 | −207 | 52 |
| Årets resultat | −87 | 28 | −169 | −193 | 30 |
| Eget kapital | 25 | −279 | −308 | −139 | 55 |
| Balansomslutning | 24 | 114 | 54 | 40 | 154 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 80 | 741 | 280 | 294 | 725 |
| Personalkostnader | 54 | 555 | 388 | 401 | 609 |
| Övriga externa kostnader | 110 | 154 | 72 | 100 | 59 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 | — | 11 | — | −5 |
| Rörelseresultat | −87 | 33 | −169 | −207 | 52 |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −87 | 28 | −169 | −207 | 52 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 14 | −14 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Årets resultat | −87 | 28 | −169 | −193 | 30 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 81 | 32 | 9 | 27 |
| Kassa och bank | 1 | 28 | 17 | 31 | 127 |
| Omsättningstillgångar | 19 | 109 | 49 | 40 | 154 |
| Summa tillgångar | 24 | 114 | 54 | 40 | 154 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 87 | −332 | −164 | 29 | 0 |
| Eget kapital | 25 | −279 | −308 | −139 | 55 |
| Justerat eget kapital | 25 | −279 | −308 | −139 | 66 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 |
| Långfristiga skulder | 0 | 50 | 0 | 50 | 50 |
| Kortfristiga skulder | −1 | 343 | 362 | 129 | 35 |
| Summa eget kapital och skulder | 24 | 114 | 54 | 40 | 154 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger Factor Plus AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 80 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 89 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Dataprogrammering.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Dejan Paunovic (f. 1979) Styrelseledamot
- Dragana Paunovic (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-08-17 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Köpenhamnsvägen 46 B Lgh 1304, 217 71, Malmö Besök: Köpenhamnsvägen 46 B LGH 1304, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |