Aktiebolag Stockholm
Faction Interactive AB
52 sökningar
Omsättning 2024
700 tkr
−53,6 %Rörelsemarginal
-18,3 %
−18,3 p.e.Soliditet
35,7 %
−10,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 700 | 1 508 | 978 | 1 564 | 790 |
| Rörelseresultat | −128 | 0 | 92 | 420 | 25 |
| Årets resultat | −17 | 0 | 87 | 417 | 21 |
| Eget kapital | 107 | 474 | 417 | 630 | 213 |
| Balansomslutning | 300 | 1 229 | 507 | 967 | 973 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 700 | 1 508 | 978 | 1 564 | 790 |
| Personalkostnader | 726 | 805 | 769 | 1 046 | 583 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 11 | 11 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 103 | 110 | 127 | 86 | 172 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −588 | 21 | — | — |
| Rörelseresultat | −128 | 0 | 92 | 420 | 25 |
| Ränteintäkter | 0 | 14 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −132 | 0 | 87 | 417 | 21 |
| Bokslutsdispositioner | 115 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 73 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −17 | 0 | 87 | 417 | 21 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 | 16 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 270 | 376 | 422 | 239 | 279 |
| Kassa och bank | 30 | 853 | 80 | 712 | 667 |
| Omsättningstillgångar | 300 | 1 229 | 501 | 951 | 946 |
| Summa tillgångar | 300 | 1 229 | 507 | 967 | 973 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 74 | 166 | 280 | 163 | 142 |
| Eget kapital | 107 | 474 | 417 | 630 | 213 |
| Justerat eget kapital | 107 | 565 | 417 | 630 | 213 |
| Obeskattade reserver | 0 | 115 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 193 | 640 | 90 | 337 | 760 |
| Summa eget kapital och skulder | 300 | 1 229 | 507 | 967 | 973 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 700 | 850 | 850 | 850 |
Verksamhet
Faction Interactive AB omsatte 700 tusen kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 561 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -18,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 35,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 54 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tillverkning och förvaltning av hemsidor och dataapplikationer, programmering och nätverksamhet inom sociala medier samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anwar Bendaoud Andersson (f. 1988) Styrelseledamot
- Sandis Amorpour (f. 1993) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Anwar Andersson Holding AB (559133-3488) |
|---|---|
| Koncernmoder | Anwar Andersson Holding AB (559133-3488) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-24 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Sjöfartsgatan 1, 120 62, Stockholm Besök: Sjöfartsgatan 1, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 076-1663053 |