Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Facil Consult AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Facil Consult AB ökade omsättningen med 30 procent senaste året. Medianen bland branschens 463 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 15,4 procent, mot branschmedianens 8,7 procent.
Soliditeten ligger på 65,2 procent — branschens median är 49,3 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 247 | 423 | 42 % | |
| Värdeförändring | +56,0 % | 90 | 419 | 79 % |
| Tillväxt i omsättning | +30,2 % | 80 | 462 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 15,4 % | 123 | 463 | 73 % |
| Avkastning på eget kapital | 39,4 % | 139 | 463 | 70 % |
| Soliditet | 65,2 % | 110 | 463 | 76 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 687 tkr | 251 | 463 | 46 % |
| Rörelseresultat per anställd | 260 tkr | 146 | 463 | 68 % |
| Nettoomsättning | 15 187 tkr | 244 | 463 | 47 % |
| Rörelseresultat | 2 339 tkr | 154 | 463 | 67 % |
| Antal anställda | 9 | 209 | 463 | 55 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 12 131 | 21 722 | 44 % | |
| Värdeförändring | +56,0 % | 4 114 | 21 337 | 81 % |
| Tillväxt i omsättning | +30,2 % | 3 272 | 24 745 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 15,4 % | 4 324 | 24 713 | 83 % |
| Avkastning på eget kapital | 39,4 % | 5 955 | 24 754 | 76 % |
| Soliditet | 65,2 % | 5 740 | 24 706 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 687 tkr | 14 079 | 24 755 | 43 % |
| Rörelseresultat per anställd | 260 tkr | 6 764 | 24 755 | 73 % |
| Nettoomsättning | 15 187 tkr | 13 852 | 24 755 | 44 % |
| Rörelseresultat | 2 339 tkr | 7 634 | 24 755 | 69 % |
| Antal anställda | 9 | 11 783 | 24 755 | 52 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 42 669 | 78 068 | 45 % | |
| Värdeförändring | +56,0 % | 13 443 | 76 955 | 83 % |
| Tillväxt i omsättning | +30,2 % | 9 790 | 87 561 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 15,4 % | 14 493 | 87 479 | 83 % |
| Avkastning på eget kapital | 39,4 % | 17 037 | 87 581 | 81 % |
| Soliditet | 65,2 % | 20 174 | 87 385 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 687 tkr | 50 527 | 87 582 | 42 % |
| Rörelseresultat per anställd | 260 tkr | 23 056 | 87 582 | 74 % |
| Nettoomsättning | 15 187 tkr | 45 510 | 87 582 | 48 % |
| Rörelseresultat | 2 339 tkr | 24 871 | 87 582 | 72 % |
| Antal anställda | 9 | 37 404 | 87 582 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .