Aktiebolag Stockholm
FACELab Advisors AB
35 sökningar
Omsättning 2025
6 tkr
−98,0 %Rörelsemarginal
-3866,7 %
Soliditet
86,9 %
−2,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 | 300 | 0 | 6 390 |
| Rörelseresultat | −232 | −38 | −86 | 6 024 |
| Årets resultat | −62 | −48 | 0 | 3 604 |
| Eget kapital | 2 733 | 3 194 | 3 342 | 3 629 |
| Balansomslutning | 4 263 | 4 806 | 5 710 | 6 610 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 | 300 | 0 | 6 390 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 296 |
| Övriga externa kostnader | 238 | 335 | 76 | 70 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −3 | — | — |
| Rörelseresultat | −232 | −38 | −86 | 6 024 |
| Ränteintäkter | 4 | 53 | 21 | — |
| Räntekostnader | 0 | 47 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −228 | −32 | −40 | 6 000 |
| Bokslutsdispositioner | 185 | 0 | 42 | −1 450 |
| Koncernbidrag | −20 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | −1 | 16 | 1 | 947 |
| Årets resultat | −62 | −48 | 0 | 3 604 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 784 | 2 525 | 2 525 | 1 496 |
| Kortfristiga fordringar | 440 | 487 | 21 | 2 891 |
| Kassa och bank | 1 039 | 1 794 | 3 164 | 2 223 |
| Omsättningstillgångar | 1 479 | 2 281 | 3 185 | 5 114 |
| Summa tillgångar | 4 263 | 4 806 | 5 710 | 6 610 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 770 | 3 217 | 3 317 | 0 |
| Eget kapital | 2 733 | 3 194 | 3 342 | 3 629 |
| Justerat eget kapital | 3 704 | 4 312 | 4 460 | 4 780 |
| Obeskattade reserver | 1 223 | 1 408 | 1 408 | 1 450 |
| Kortfristiga skulder | 307 | 204 | 960 | 1 531 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 263 | 4 806 | 5 710 | 6 610 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte FACELab Advisors AB 6 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 834 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -3866,7 procent, och soliditeten var hög — 86,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 98 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva konsultverksamhet inom kemiteknik och bioteknik för kvalitetssäkring inom processindustri samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva rådgivning, handel med värdepapper, förvalta dotter- och intressebolag, äga och förvalta andra bolag, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kian Tajhizi (f. 1984) Ordförande, Styrelseledamot
- Navid Tajhizi (f. 1990) Styrelseledamot
- Natalie Snell Redon (f. 1987) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | FACELab Advisors AB (559339-9750) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Rödbenevägen 28, 197 32, Bro Besök: Rödbenevägen 28, Bro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |