Aktiebolag Stockholm
Fabian Mannheimer AB
100 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
16,9 %
−13,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 379 | 325 | 18 | 482 | 711 | 1 270 | 1 837 |
| Rörelseresultat | −85 | 276 | 152 | −15 | 138 | −10 | 47 | 22 |
| Årets resultat | −85 | 37 | 118 | −327 | 109 | −11 | 36 | 12 |
| Eget kapital | 106 | 190 | 153 | 35 | 362 | 252 | 264 | 228 |
| Balansomslutning | 626 | 621 | 748 | 585 | 931 | 892 | 306 | 1 702 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 379 | 325 | 18 | 482 | 711 | 1 270 | 1 837 |
| Personalkostnader | 22 | 18 | 19 | 9 | 193 | 630 | 711 | 568 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 64 | 85 | 90 | 12 | 55 | 84 | 86 | 234 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −64 | −12 | −96 | −7 | −411 | −998 |
| Rörelseresultat | −85 | 276 | 152 | −15 | 138 | −10 | 47 | 22 |
| Ränteintäkter | 0 | 106 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 284 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −85 | 98 | 152 | −327 | 138 | −11 | 47 | 22 |
| Skatt | 0 | 60 | 34 | 0 | 28 | 0 | 12 | 10 |
| Årets resultat | −85 | 37 | 118 | −327 | 109 | −11 | 36 | 12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 498 | 498 | 678 | 400 | 693 | 538 | 0 | 15 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 60 | 60 | 121 | 96 | 96 |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 82 | 4 | 17 | 0 | 60 | 48 | 660 |
| Kassa och bank | 97 | 41 | 66 | 108 | 178 | 173 | 162 | 930 |
| Omsättningstillgångar | 128 | 123 | 70 | 185 | 239 | 354 | 306 | 1 687 |
| Summa tillgångar | 626 | 621 | 748 | 585 | 931 | 892 | 306 | 1 702 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 141 | 103 | −15 | 312 | 203 | 213 | 178 | 166 |
| Eget kapital | 106 | 190 | 153 | 35 | 362 | 252 | 264 | 228 |
| Justerat eget kapital | 106 | 190 | 153 | 35 | 362 | 252 | 264 | 228 |
| Kortfristiga skulder | 520 | 431 | 595 | 550 | 569 | 640 | 42 | 1 474 |
| Summa eget kapital och skulder | 626 | 621 | 748 | 585 | 931 | 892 | 306 | 1 702 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska verka inom upphovsrätter, licenser, produktion av content, reklam och mode för alla plattformar, förvaltning av kapital, fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fabian Mannheimer (f. 1971) Styrelseledamot
- Robin Mannheimer (f. 1941) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-06-02 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Råsundavågen 154, 169 36, Solna Besök: Råsundavägen 154, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |