Aktiebolag Stockholm
Faberex AB
83 sökningar
Omsättning 2024
31,2 mkr
−35,9 %Rörelsemarginal
7,0 %
+0,3 p.e.Soliditet
69,8 %
+12,3 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 31 168 | 48 644 | 38 356 | 59 167 | 14 517 |
| Rörelseresultat | 2 179 | 3 249 | 2 819 | 4 557 | 1 412 |
| Årets resultat | 1 908 | 2 560 | 2 229 | 3 604 | 1 056 |
| Eget kapital | 10 429 | 8 521 | 6 661 | 5 832 | 2 728 |
| Balansomslutning | 14 933 | 14 820 | 14 998 | 14 868 | 4 933 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 168 | 48 644 | 38 356 | 59 167 | 14 517 |
| Personalkostnader | 1 892 | 1 690 | 1 582 | 793 | 451 |
| Av- och nedskrivningar | 277 | 0 | 184 | 184 | 184 |
| Övriga externa kostnader | 2 062 | 2 036 | 1 981 | 1 789 | 1 235 |
| Övriga rörelseposter, netto | −24 758 | −41 669 | −31 790 | −51 844 | −11 235 |
| Rörelseresultat | 2 179 | 3 249 | 2 819 | 4 557 | 1 412 |
| Ränteintäkter | 248 | 11 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 10 | 3 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 424 | 3 250 | 2 816 | 4 555 | 1 411 |
| Skatt | 516 | 690 | 587 | 951 | 355 |
| Årets resultat | 1 908 | 2 560 | 2 229 | 3 604 | 1 056 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 188 | 0 | 0 | 184 | 367 |
| Kortfristiga fordringar | 3 965 | 4 597 | 11 995 | 10 554 | 1 623 |
| Kassa och bank | 9 780 | 10 223 | 3 003 | 4 130 | 2 943 |
| Omsättningstillgångar | 13 746 | 14 820 | 14 998 | 14 685 | 4 566 |
| Summa tillgångar | 14 933 | 14 820 | 14 998 | 14 868 | 4 933 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 8 421 | 5 861 | 4 332 | 2 128 | 1 572 |
| Eget kapital | 10 429 | 8 521 | 6 661 | 5 832 | 2 728 |
| Justerat eget kapital | 10 429 | 8 521 | 6 661 | 5 832 | 2 728 |
| Kortfristiga skulder | 4 504 | 6 299 | 8 337 | 9 036 | 2 205 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 933 | 14 820 | 14 998 | 14 868 | 4 933 |
Verksamhet
Med 31,2 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2024 hör Faberex AB till den övre fjärdedelen bland branschens 10 243 bolag med bokslut. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,0 procent, och soliditeten var hög — 69,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 36 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva bygg- och montageverksamhet, markarbeten och därmed tillhörande tjänster samt konsultverksamhet inom ekonomi.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Axel Tivéus (f. 1980) Verkställande direktör
Styrelse
- Axel Tivéus (f. 1980) Styrelseledamot
- Lotta Tivéus (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Stefan John Paul Rosberg (f. 1968) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-04-03 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Skogsmarksvägen 7, 112 65, Stockholm Besök: Skogsmarksvägen 7, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |