Aktiebolag Lund
Fabello 2 AB
89 sökningar
Omsättning 2025
844 tkr
+30,4 %Rörelsemarginal
17,2 %
−4,8 p.e.Soliditet
35,8 %
−3,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 844 | 647 | 377 | 1 572 | 1 481 |
| Rörelseresultat | 145 | 142 | −80 | 860 | 884 |
| Årets resultat | −33 | −52 | 80 | 635 | 602 |
| Eget kapital | 2 552 | 2 586 | 2 638 | 2 558 | 2 673 |
| Balansomslutning | 8 824 | 8 846 | 9 022 | 8 190 | 8 150 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 844 | 647 | 377 | 1 572 | 1 481 |
| Av- och nedskrivningar | 435 | 291 | 145 | 279 | 278 |
| Övriga externa kostnader | 264 | 253 | 312 | 447 | 334 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 39 | — | 14 | 15 |
| Rörelseresultat | 145 | 142 | −80 | 860 | 884 |
| Ränteintäkter | 46 | 126 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 250 | 305 | 107 | 105 | 136 |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −36 | −187 | 756 | 748 |
| Bokslutsdispositioner | 303 | 314 | 298 | 51 | 17 |
| Koncernbidrag | −276 | −330 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 31 | 172 | 163 |
| Årets resultat | −33 | −52 | 80 | 635 | 602 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 157 | 8 610 | 8 667 | 7 119 | 7 284 |
| Kortfristiga fordringar | 306 | 184 | 345 | 288 | 275 |
| Kassa och bank | 361 | 52 | 10 | 783 | 590 |
| Omsättningstillgångar | 667 | 235 | 354 | 1 071 | 866 |
| Summa tillgångar | 8 824 | 8 846 | 9 022 | 8 190 | 8 150 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 485 | 2 538 | 2 458 | 1 823 | 1 971 |
| Eget kapital | 2 552 | 2 586 | 2 638 | 2 558 | 2 673 |
| Justerat eget kapital | 3 156 | 3 431 | 3 732 | 3 889 | 4 044 |
| Obeskattade reserver | 761 | 1 064 | 1 378 | 1 676 | 1 727 |
| Långfristiga skulder | 0 | 4 526 | 0 | 750 | 1 350 |
| Kortfristiga skulder | 5 511 | 670 | 5 006 | 3 206 | 2 400 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 824 | 8 846 | 9 022 | 8 190 | 8 150 |
| Ställda säkerheter | 5 600 | 5 600 | 5 600 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fabello 2 AB 844 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,2 procent, och soliditeten var god — 35,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 30 procent. Sätet finns i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Handren Mévan (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Farhad Akhondipour Salehabad (f. 1957) Styrelseledamot
- Reza Akhoundi Pour Saleh Abad (f. 1967) Styrelseledamot
- Zozek Mohammed (f. 1971) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Martin Johnsson (f. 1978) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Mormors Bageri Aktiebolag (556538-8393) |
|---|---|
| Koncernmoder | Mormors Bageri Aktiebolag (556538-8393) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-12-28 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Fältspatvägen 1 A, 224 78, Lund Besök: Fältspatvägen 1 A, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |