Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar FAAC Nordic AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
FAAC Nordic AB ökade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 177 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 17,8 procent, mot branschmedianens 7,3 procent.
Soliditeten ligger på 67,5 procent — branschens median är 53,0 procent.
Bolaget har 42 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 16 | 160 | 90 % | |
| Värdeförändring | −3,0 % | 48 | 158 | 70 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,6 % | 77 | 177 | 56 % |
| Rörelsemarginal | 17,8 % | 28 | 177 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,5 % | 18 | 177 | 90 % |
| Soliditet | 67,5 % | 46 | 176 | 74 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 292 tkr | 36 | 177 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | 763 tkr | 24 | 177 | 86 % |
| Nettoomsättning | 180 265 tkr | 20 | 177 | 89 % |
| Rörelseresultat | 32 035 tkr | 13 | 177 | 93 % |
| Antal anställda | 42 | 23 | 177 | 87 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 498 | 9 259 | 95 % | |
| Värdeförändring | −3,0 % | 5 918 | 9 142 | 35 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,6 % | 4 507 | 10 556 | 57 % |
| Rörelsemarginal | 17,8 % | 1 365 | 10 543 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,5 % | 1 799 | 10 557 | 83 % |
| Soliditet | 67,5 % | 2 123 | 10 531 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 292 tkr | 1 932 | 10 557 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 763 tkr | 789 | 10 557 | 93 % |
| Nettoomsättning | 180 265 tkr | 867 | 10 557 | 92 % |
| Rörelseresultat | 32 035 tkr | 347 | 10 557 | 97 % |
| Antal anställda | 42 | 1 003 | 10 557 | 90 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 187 | 78 068 | 95 % | |
| Värdeförändring | −3,0 % | 49 573 | 76 955 | 36 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,6 % | 37 102 | 87 561 | 58 % |
| Rörelsemarginal | 17,8 % | 11 231 | 87 479 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,5 % | 15 212 | 87 581 | 83 % |
| Soliditet | 67,5 % | 17 714 | 87 385 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 292 tkr | 14 096 | 87 582 | 84 % |
| Rörelseresultat per anställd | 763 tkr | 6 041 | 87 582 | 93 % |
| Nettoomsättning | 180 265 tkr | 6 743 | 87 582 | 92 % |
| Rörelseresultat | 32 035 tkr | 2 751 | 87 582 | 97 % |
| Antal anställda | 42 | 8 424 | 87 582 | 90 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .