Aktiebolag Stockholm
F2 Fastighetsservice AB
191 sökningar
Omsättning 2025
19,2 mkr
+12,8 %Rörelsemarginal
-50,3 %
+8,4 p.e.Soliditet
46,3 %
−3,4 p.e.Anställda
8
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 228 | 17 053 | 37 477 | 39 350 | 28 949 | 26 708 | 24 081 | 16 134 |
| Rörelseresultat | −9 664 | −10 001 | 1 196 | 728 | 1 394 | 1 630 | 1 702 | 578 |
| Årets resultat | 73 | 15 | 771 | 497 | 1 023 | 1 205 | 1 243 | 358 |
| Eget kapital | 5 453 | 5 380 | 5 365 | 4 594 | 4 096 | 3 074 | 1 869 | 626 |
| Balansomslutning | 11 786 | 10 825 | 18 479 | 16 420 | 17 179 | 15 851 | 13 248 | 11 743 |
| Anställda | 8 | 10 | 12 | 12 | 10 | 10 | 13 | 11 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 228 | 17 053 | 37 477 | 39 350 | 28 949 | 26 708 | 24 081 | 16 134 |
| Personalkostnader | 5 876 | 7 157 | 8 062 | 8 469 | 6 931 | 7 168 | 8 291 | 6 950 |
| Av- och nedskrivningar | 225 | 218 | 201 | 146 | 143 | 142 | 139 | 126 |
| Övriga externa kostnader | 6 547 | 6 088 | 6 545 | 5 758 | 4 851 | 5 852 | 4 182 | 3 553 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 244 | −13 591 | −21 473 | −24 249 | −15 630 | −11 916 | −9 767 | −4 927 |
| Rörelseresultat | −9 664 | −10 001 | 1 196 | 728 | 1 394 | 1 630 | 1 702 | 578 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 136 | 262 | 126 | 16 | 29 | 21 | 27 | 24 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 800 | −10 262 | 1 071 | 712 | 1 365 | 1 610 | 1 675 | 554 |
| Koncernbidrag | 10 000 | 10 400 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 126 | 123 | 300 | 214 | 343 | 405 | 432 | 196 |
| Årets resultat | 73 | 15 | 771 | 497 | 1 023 | 1 205 | 1 243 | 358 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 9 984 | 8 716 | 1 312 | 283 | 224 | 307 | 577 | 605 |
| Kortfristiga fordringar | 1 801 | 1 909 | 17 140 | 15 968 | 16 598 | 15 505 | 12 387 | 10 991 |
| Kassa och bank | 1 | 200 | 27 | 169 | 357 | 39 | 283 | 147 |
| Omsättningstillgångar | 1 803 | 2 109 | 17 167 | 16 138 | 16 956 | 15 544 | 12 670 | 11 138 |
| Summa tillgångar | 11 786 | 10 825 | 18 479 | 16 420 | 17 179 | 15 851 | 13 248 | 11 743 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 330 | 5 315 | 4 544 | 4 047 | 3 023 | 1 819 | 576 | 218 |
| Eget kapital | 5 453 | 5 380 | 5 365 | 4 594 | 4 096 | 3 074 | 1 869 | 626 |
| Justerat eget kapital | 5 453 | 5 380 | 5 365 | 4 594 | 4 096 | 3 074 | 1 869 | 626 |
| Långfristiga skulder | 37 | 239 | 4 797 | 2 827 | 5 314 | 6 975 | 8 270 | 7 551 |
| Kortfristiga skulder | 6 296 | 5 206 | 8 317 | 8 999 | 7 769 | 5 802 | 3 109 | 3 566 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 786 | 10 825 | 18 479 | 16 420 | 17 179 | 15 851 | 13 248 | 11 743 |
| Ställda säkerheter | 420 | 599 | 749 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 435 granskade bolag ligger F2 Fastighetsservice AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 19,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -50,3 procent, och soliditeten var god — 46,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Funcke (f. 1974) Styrelseledamot
- Therese Östlund (f. 1979) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Håkan Mattsson (f. 1960) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Holmsund Holding AB (559222-5543) |
|---|---|
| Koncernmoder | Holmsund Invest AB (556531-8614) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-05-12 |
|---|---|
| Bransch | Fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100) |
| Adress | Box 6195, 800 06, Gävle Besök: Box 6195, Gävle |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |